» » » » Şcoala de Vară de la Sighet: Ediţia a XII-a, 2009

Şcoala de Vară de la Sighet: Ediţia a XII-a, 2009

posted in: Şcoala de vară | 0

În perioada  13-20 iulie 2009 a avut loc la Memorialul Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei de la Sighet cea de-a XII-a ediţie a Şcolii de Vară organizată de Fundaţia Academia Civică în colaborare şi cu suportul financiar al Fundaţiei Konrad Adenauer şi al Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Inovării şi cu sprijinul Institutului Polonez şi al firmei Alcatel Lucent.

Întreagul eveniment a stat sub egida celor 20 de ani de la căderea comunimului.

“Ca să condamnăm comunismul, trebuie să îl cunoaştem. 20 de ani de la căderea comunismului – 16 ani de la primul memorial al victimelor comunismului”

Au participat – în urma unei concurs de selecţie – 50 de elevi cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani şi 50 de profesori de istorie.

Programul celei de-a XII-a ediţii a Şcolii de Vară 

Luni, 13 iulie
Sosirea participanţilor

orele 16.00-16.30
Ana Blandina, Romulus Rusan, Florin Sari

 

 

 Deschiderea oficială a Şcolii de Vară
Ana Blandiana, preşedinte Fundaţia Academia Civică, Florin Şari, reprezentanţa Fundaţiei Konrad Adenauer la Bucureşti, Romulus Rusan, directorul Centrului Internaţional de Studii asupra Comunismului

 

Vernisarea noilor săli ale muzeului:
Revolta din Berlin şi Turingia, 1953 (sală realizată cu sprijinul finaciar al Fundaţiei Konrad Adenauer)
Medicina în închisoare

orele 16.30-18.30 Vizita ghidată a Memorialului Sighet

 

 

orele 21.30
Recital Grigore Leşe
„Eroi şi morminte”
Participă: Doina Lavric, Zamfira Mureşan,
Teodora Şerban, Lenuţa Purja

Marţi, 14 iulie
orele 9.00-12.00
20 de ani de la căderea comunismului
Libuše Valentová (Praga), Douăzeci de ani după “revoluţia de catifea”:  speranţele
împlinite şi cele neîmplinite
Mimoza Dimitrova (Sofia), Nostalgia pentru trecutul comunist la 20 de ani de la
schimbările politice din Bulgaria
Danute Dura (Riga), Schimbările din 1989 în Letonia
orele 12.00-13.00 Discuţii

orele 16.00-18.45
20 de ani de la căderea comunismului
Alexandru Zub (Iaşi), 1989, după douăzeci de ani: Perspectivă istoriografică
Petre Mihai Băcanu (Bucureşti), 1989 în România
Traian Orban (Timişoara), 1989 la Timişoara
orele 18.45-19.45 Discuţii

orele 21.00 Film: Clonarea omului nou de Mihai Constantinescu şi Erich Nussbaum

Miercuri, 15 iulie              
orele 9.00-10.00
20 de ani de la căderea comunismului
Nicolae Dabija (Chişinău), 1989 – anul când Dumnezeu a fost român.
Republica Moldova la răscruce de destin
Ludmila Pădureţ (Chişinău), 1989, lupta pentru limbă şi alfabet în
Republica Moldova, un prim pas spre independenţă
orele10.00-10.30 – Discuţii

orele 10.45-12.30 şi 16.00-18.30
Represiunea împotriva culturii. Procesul Noica-Pillat.
Despre Costantin Noica şi Nicolae Steinhardt
 George Ardeleanu (Bucureşti)
Ioana Creţoiu-Casassovici (Bucureşti)
Alexandra Chiliman-Juvara (Bucureşti)
Alexandru Maier (Târgu Mureş)
Dora Mezdrea (Bucureşti)

P.S. Justin Sigheteanul (Baia Mare)
Ioan Pintea (Bistriţa)
Monica Pillat (Bucureşti)
Mina Dobzeu (printr-o înregistrare video)

orele 21.00 Film: Opération Villages Roumains de Alex Decotte

Joi, 16 iulie
orele 9.30-10.15
Alex Decotte (Elveţia)
Opération Villages Roumains
orele 10.15-11.00 Discuţii

orele 11.15-12.00
Solomon Marcus (Bucureşti)
Ştiinţa în  comunism
orele 12.00-12.45 Discuţii

orele 16.00-18.00
Leontin Iuhas (Cluj)
Oponenţi şi disidenţi în epoca Ceauşescu. Cazul Doina Cornea

orele 18.15-19.15
Atelier de istorie orală

orele 21.00 Film: Franţ Ţandără, mărturisirea unui torţionar de Fabian Anton

Vineri, 17 iulie
orele 9.30-11.00
20 de ani de la căderea comunismului
Miroslaw Chojecki, Henryk Wujek (Varşovia)
Polonia în 1989

orele 11.00-11.15 Discuţii

orele 11.15-12.00 Pauză

orele 12.00-12.30 Vernisarea expoziţiei Solidari cu România
 Participă
Romulus Rusan, director CISAC şi Jaroslaw Godun, directorul Institutului Polonez

orele 16.00-16.45
20 de ani de la căderea comunismului
Béla Borsi-Kálmán (Budapesta)
Anul 1989 în Ungaria
orele 16.45-17.30 Discuţii

orele 17.30-17.45 Pauză

orele 17.45-18.30
 Ulrich Burger (Cluj)
 Dispariţia unui stat. Ultimele douăsprezece luni ale R.D.G.
orele 18.30-19.15 Discuţii

orele 21.00 Film: „Katyn” de Andrzej Wajda

Sâmbătă, 18 iulie
orele 9.30-11.00
Brânduşa Armanca (Timişoara)
Istoria recentă în mass-media. Frontieriştii
orele 11.00-11.45 Discuţii

orele 11.45-12.00 Pauză

orele 12.00-13.00 şi 16.00-18.00
Vizită interactivă a Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei,
cu implicarea profesorilor şi a elevilor. 
“Lecţii-model” pe teme din programa cursului de istoria represiunii comuniste,
 profesorii având la dispoziţie materialul didactic din muzeu.

orele 18.15-19.15
Testul de evaluare a elevilor participanţi 

orele 21.00-23.00
 Foc de tabără

Duminică, 19 iulie
orele 10.00-12.00
Masă rotundă
cu participarea profesorilor şi elevilor,
 cu concluzii ale „lecţiilor interactive” din muzeu
Moderatori : Ana Blandiana şi Romulus Rusan

orele 12.00-13.00
 Festivitatea de premiere

                                                                                                                                          
Luni, 20 iulie
 Plecarea participanţilor

 

Mesajul Domnului Stephane Courtois, rectorul Şcolii de Vară de la Sighet, adresat participanţilor la cea de-a XII-a ediţie a Şcolii de Vară

Dragi colegi si dragi  tineri prieteni,
        Vă veţi întreba de ce rectorul Şcolii de Vară nu este prezent. Răspunsul este simplu; a avut un an de muncă extraordinar de supraîncărcat, este într-o stare de epuizare avansată şi nu a avut cum să mai dispună de timp, pentru a veni să vă întâlnească. Îmi pare extrem de rău.
        Mai întâi, pentru că este întotdeauna o plăcere să faci o vizită la Sighet, o plăcere şi o favoare să întâlneşti acolo, timp de opt zile, colegi şi tineri deosebit de motivaţi să abordeze  problemele istoriei şi memoriei comunismului în România şi în restul lumii, problemele  întotdeauna actuale ale conflictului dintre democraţie şi totalitarism.
        Sunt cu atât mai trist că nu pot fi printre voi, cu cât în acest an 2009, comemorăm două evenimente care au marcat profund secolul al XX-lea şi chiar şi secolul XXI.
        Primul a fost un eveniment deosebit de fericit; vor fi  douăzeci de ani, în câteva luni, de când a căzut zidul Berlinului, care a antrenat în căderea sa prăbuşirea tuturor regimurilor comuniste din Europa Centrală şi de Răsărit, apoi, în sfârşit, a Uniunii Sovietice şi a întregului sistem comunist mondial. Şi aş fi fost foarte interesat să discut cu voi, cauzele acestei prăbuşiri; nu numai factorii externi, rolul Preşedintelui Reagan, acela al mişcării Solidarnosc din Polonia, acela al  Polonezului-Papa Ioan Paul al II-lea, ci şi factorii interni, în primul rând, caracterul absurd, imposibil (de trăit) al acestei utopii comuniste, caracter exprimat atât de bine de marele vostru autor Eugen Ionescu.
 
       Dar aş fi fost, de asemenea, foarte interesat să discut cu voi şi despre al II-lea mare eveniment, pe care-l comemorăm anul acesta, a 70-a aniversare a alianţei sovieto-naziste, alianţa dintre cei doi mari dictatori totalitari, Hitler şi Stalin, din vara lui 1939. Acest eveniment, a fost în mod special, nefast pentru România, care a pierdut Basarabia şi Bucovina de  Nord, ocupate de Armata Roşie şi sovietizate, apoi, comunizate, după 1945.Dar această alianţă a fost fatală şi pentru întreaga Europă, deoarece pactul numit “de neagresiune” din 23 august 1939,  a fost declanşatorul celui de-al II-lea război mondial cu toate tragediile pe care acesta le-a antrenat  şi cu faptul că jumătate din Europa a căzut  în ghearele lui Stalin şi ale URSS, pentru mai mult de o jumătate de secol.
      Slavă Domnului, toate acestea sunt departe, în urma voastră a celor mai tineri şi astăzi, Europa este reunită şi democrată. Dar să nu uităm niciodată, că democraţia este o plantă fragilă, care trebuie întreţinută permanent cu mare atenţie. Atât istoria, cât şi memoria sunt excelente ingrediente  pentru  prosperarea  democraţiei şi a libertăţii de gândire, de exprimare, a liberei circulaţii.
       Vă doresc deci, o foarte fructuoasă activitate tuturor, rugându-vă  ca, în absenţa autorităţii mele de rector, să uşuraţi munca formidabililor animatori ai acestei Şcoli de Vară, Ana  Blandiana şi Romulus Rusan.
     Iar cu ocazia zilei de 14 Iulie, vă transmit cele mai bune urări ale unui francez care iubeşte România.

 

Premiile “Dr. Miron Costin”
Primii 5 elevi clasaţi la testul de cunoştinţe asupra istoriei cuprinse în Memorialul de la Sighet, test de evaluare cu care s-a încheiat cea de-a XII-a ediţie a Şcolii de Vară de la Sighet.
1. Ruxandra Şerban, Colegiul Naţional “Sf. Sava”, Bucureşti
2. Eva Sfârlea, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”, Oradea
3. Ştefan Farmatu, Colegiul Militar Liceal “Ştefan cel Mare”, Câmpulung Moldovenesc
4. Florina Gug, Colegiul Economic “Partenie Cosma”, Oradea
5. Diana Avram, Colegiul Naţional, “Titu Maiorescu”, Aiud

 

Premiile “Gheorghe Arvunescu”
Cei mai buni 5 elevi clasificaţi în ordinea participării la activităţile celei de-a XII-a ediţii a Şcolii de Vară de la Sighet
1. Cătălin Constantinescu, Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”, Bucureşti
2. Ştefan Baghiu, Colegiul Naţional « Petru Rareş », Piatra Neamţ
3. Cosmin Pintilie, Colegiul Naţional « Petru Rareş », Piatra Neamţ
4. Corina Ciornîi, Liceul Teoretic „Garabet Ibrăileanu”, Iaşi
5. Cristina Niculae, Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”, Bucureşti

 

Premiile de istorie orală
La finalul Şcolii de Vară de la Sighet au fost decernate două premii pentru elevii şi studenţii care în anul 2009 au colaborat la proiectul de istorie orală al Centrului Internaţional de Studii asupra Comunismului – Memorial Sighet:
Mădălina Guzun, studentă, Universitatea Bucureşti
Cătălin Constantinescu, elev, Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”, Bucureşti