» » » » Şcoala de Vara de la Sighet: ediţia a XIII-a, 2010

Şcoala de Vara de la Sighet: ediţia a XIII-a, 2010

posted in: Şcoala de vară | 0

În perioada 12-19 iulie a avut loc la Memorialul Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei de la Sighet cea de a XIII-a ediţie a Şcolii de Vară, organizată de
Fundaţia Academia Civică
în colaborare şi cu suportul financiar al
Fundaţiei Konrad Adenauer
şi
Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului

cu sprijinul Institutului Polonez şi al Ambasadei Franţei în România

Rectorul Şcolii de Vară a fost  istoricul Stéphane Courtois
Moderator a fost Romulus Rusan, directorul Centrului Internaţional de Studii asupra Comunismului

Cursurile Şcolii de Vară s-au desfăşurat în sala de conferinţe a Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei, la Sighetu Marmaţiei, str. Corneliu Coposu, nr.4

 

Ca să condamnăm comunismul, trebuie să îl cunoaştem: 17 ani de la primul memorial al victimelor comunismului

 

Luni, 12 iulie
Sosirea participanţilor

orele 11.00-13.00
Vizitarea Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei

orele 13.00-15.00 Prânz

orele 15.00-15.45
Deschiderea oficială a Şcolii de Vară

Ana Blandiana, preşedinte Fundaţia Academia Civică

Stéphane Courtois, rectorul Şcolii de Vară

Holger Dix, directorul reprezentanţei Fundaţiei Konrad Adenauer la Bucureşti

 

 

Vernisarea noilor săli ale muzeului – Romulus Rusan, Ioana Boca, Virginia Ion

 

 

orele 16.00-16.45
Jose Maria Ballester (Madrid),

1993: Primul memorial al victimelor comunismului prezentat Consiliului Europei  şi experienţa şcolilor de vară
orele 16.45-19.00 Discuţii

 

 

orele 21.00 Film

 

 

Marţi, 13 iulie
orele 9.00-10.30
Stéphane Courtois (Paris),
De ce s-a prăbuşit comunismul sovietic în 1991?
orele 10.30-12.30 Discuţii

 

orele 16.00-18.00
Thierry Wolton (Paris),
Relaţiile dintre Franţa şi URSS
orele 18.00-19.30 Discuţii

orele 21.00 Film

Miercuri, 14 iulie
orele 9.00-9.45
Basarab Nicolescu (Paris),
La ce serveşte suferinţa?
Reflecţii asupra vieţii prizonierilor de război români în lagărele sovietice
orele 9.45-10.30 Discuţii

orele 10.30-10.45 Pauză

orele 10.45-11.30
Vasile Soare (Bucureşti),
Deportările staliniste din Basarabia şi Bucovina din anii 40-50.
Mărturii ale românilor din Kazahstan
orele 11.30-12.15 Discuţii

orele 16.00-16.45
Elena Postică (Chişinău),
Cartea Memoriei
orele 16.45-17.30 Discuţii

orele 17.30-17.45 Pauză

orele 17.45-19.00 Atelier de istorie orală

orele 21.00
Recital Dan Iordăchescu, acompaniat la pian de Aida Chiciudeanu

Joi, 15 iulie

orele 9.00-12.30
Masă rotundă
20 de ani după: de la Piaţa Universităţii la Alianţa Civică
Participă: Petre Mihai Băcanu, Ana Blandiana, Dr. N. Constantinescu,
ing. Ioan Mănucu, Romulus Rusan, Alexandru Zub

 

 

 

 

orele 13.00-15.00 Prânz

orele 16.00-17.00
Jerzy Borowczak (Gdansk)
A început la Gdanskorele 16.45-17.00 Pauză

orele 17.00-19.30 Discuţii

 

 

 

orele 21.00 Film

Vineri, 16 iulie
orele 9.00-9.45

Alexandru Zub (Iaşi),
Discursul identitar în Europa Sud-Estică în secolul XX
orele 9.45-10.30 Discuţii

orele 10.30-10.45 Pauză

orele 10.45-11.30
Virgil Ţârău (Cluj),
Dosarele Securităţii
orele 11.30-12.15 Discuţii

 

 

 

 

 

orele 13.00-15.00 Prânz

orele 16.00-16.45
Petr Slinták (Praga),
Un memorial al victimelor comunismului la Uherské Hradiště

orele

16.45-17.30 Discuţii
orele 17.30-17.45 Pauză

orele 17.45-18.30
Gheorghe Leahu (Bucureşti),
Arhitect în „epoca de aur”
Orele 18.30-19.15 Discuţii

 

 

 

orele 20.00-21.00 Cină

orele 21.00 Film

Sâmbătă, 17 iulie
orele 9.00-9.45
Helmut Muller-Enbergs (Berlin),
Securitatea internă şi externă şi garanţia lor în fosta RDG

orele 10.00-10.45
Katharina Kilzer (Frankfurt),
România comunistă  în presa germană

orele 11.00-12.30 Discuţii

orele 16.15-18.00
Vizitarea Memorialul Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei

orele 18.00-19.00
Testarea cunoştinţelor acumulate de elevi
orele 21.00-23.00
Foc de tabără
Duminică, 18 iulie

orele 7.00-15.00
Excursie cu „Mocăniţa” pe Valea Vaserului

orele 17.00-19.00
Festivitatea de premiere
Acordarea premiilor „Gheorghe Arvunescu” şi „Dr. Miron Costin” şi a premiilor de istorie orală

Luni, 19 iulie
Plecarea participanţilor

 

Premiile “Dr. Miron Costin”
Primii 7 elevi clasaţi la testul de cunoştinţe asupra istoriei cuprinse în Memorialul de la Sighet, test de evaluare cu care s-a încheiat cea de-a XIII-a ediţie a Şcolii de Vară de la Sighet


Locul I Ştefan Baghiu, Colegiul Naţional „Petru Rareş”, Piatra Neamţ
Marius-Ştefan Deaconu, Colegiul Naţional „Emanuil Gojdu”, Oradea
Locul II Ioana Ţăranu, Liceul Teoretic „Gheorghe Şincai”, Suceava
Locul III Nikita Erminia Polano, Colegiul Naţional „Sfântul Sava”, Bucureşti
Locul IV Theodora Drăgan, Colegiul German „Goethe”, Bucureşti
Denisa Mocanu, Colegiul Naţional „Alexandru Vlahuţă”, Râmnicu Sărat
Locul V Roxana Ionela Crăciun, Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu”, Târgu-Jiu

 

Premiile „Gheorghe Arvunescu
Cei mai buni 7 elevi clasificaţi în ordinea participării la activităţile celei de-a XIII-a ediţii a Şcolii de Vară de la Sighet

Locul I Marius Lucian Andrei, Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu”, Bucureşti
Locul II Ana-Maria Anghelescu, Colegiul Naţional „Elena Cuza”, Bucureşti
Locul III Alice Bancu, Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu”, Bucureşti
Locul IV Mădălina Secăreanu, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”, Iaşi
Ştefan Diaconu, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”, Iaşi
Locul V Dan Georgel Gâlea, Colegiul Naţional „Gheorghe R. Codreanu”, Bârlad
Laura Maria Avram, Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, Galaţi

 
Premiile de istorie orală

La finalul Şcolii de Vară de la Sighet au fost decernate şase premii pentru elevii şi studenţii care în anul 2010 au colaborat la proiectul de istorie orală al Centrului Internaţional de Studii asupra Comunismului – Memorial Sighet

Giorgiana Aştefanei, Liceul Teoretic „Lascăr Rosetti”, Răducăneni, Iaşi
Florina Marchiş, Colegiul Naţional „Dragoş Vodă”, Sighetu Marmaţiei
Constantin Matei, Facultatea de Istorie, Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Iaşi
Ecaterina Morariu, Facultatea de Drept, Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Iaşi
Anamaria Pop, Colegiul Naţional „Dragoş Vodă”, Sighetu Marmaţiei
Ancuţa Verdeş, Colegiul Naţional „Dragoş Vodă”, Sighetu Marmaţiei

 

 

 

 


 

Pe parcursul Şcolii de Vară au avut loc vernisări de expoziţii şi lansări de carte

Luni, 12 iulie

prezentarea expoziţiei “Canalul Dunăre Marea Neagră. Un cimitir programat”, realizată de CISAC, curator Romulus Rusan

vernisarea expoziţiei de desene în tuş şi acuarelă “Trup şi pedeapsă” de Sabina Ţichindeleanu

 

Marţi, 13 iulie

lansarea cărţilor “Pata orabă a memoriei europene” de Stephane Courtois şi “De Gaulle şi Moscova” de Thierry Wolton. Au vorbit cei doi autori şi Romulus Rusan, editorul volumelor

 

Vineri, 16 iulie

lansare cărţii “Reprimarea elitelor. Colonia Dunărea- Sighet, 1950-1955” de Andrea Dobeş. La lansare au participat, alături de autoare, Romulus Rusan, directorul CISAC, profesorul Virgiliu Ţârău şi Ion Mariş, din partea editurii Valea Verde