» » » » Jakab Antal

Jakab Antal

posted in: Din "marea de amar" | 0
Jakab Antal, fotografie de la arestare

n. 13 martie 1909, Chileni – d. 5 mai 1993, Alba Iulia

preot romano-catolic, profesor la Institutul Teologic din Alba Iulia

La 10 martie 1951 a devenit ordinarius-substitutus al Diecezei de Alba Iulia.

A fost arestat la 20 august 1951 și condamnat la 18 ani muncă silnică pentru „crimă de înaltă trădare” (sentința Tribunalului Militar București nr. 142/952). A trecut prin penitenciarele: Jilava, Baia Sprie, Gherla, Pitești, Dej, Deva. A fost eliberat la 16 aprilie 1964 în urma Decretului de grațiere nr. 176/964.

După retragerea episcopului Márton Áron la 2 aprilie 1980, episcopul Antal Jakab a devenit episcopul titular de Alba Iulia. La 14 martie 1990, fiind în vârstă de 81 ani, s-a retras din funcție, devenind episcop-emerit.