» » » » O istorie a Școlii de Vară de la Sighet (1998-2014)

O istorie a Școlii de Vară de la Sighet (1998-2014)

posted in: Şcoala de vară | 0

 ȘCOALA DE VARĂ DE LA SIGHET

1998-2014

 

Un proiect educațional  al

Fundației Academia Civica

în parteneriat cu

Fundația Kornad Adeanauer

 

Concept și conducere:

Ana Blandiana și Romulus Rusan

 

Organizare:

Gheorghe Arvunescu

Ioana Boca

împreună cu colegii de la Fundația Academia Civică și Memorialul Sighet

 

Rectori

Dennis Deletant (1999-2000)

Stéphane Courtois (2001-2014)

 

Moderator:

Romulus Rusan

 

 

Un proiect sprijinit – de-a lungul celor 17 ediții – de

Biroul de Informare al Consiliului Europei la București

Institutul Polonez din București

Serviciul Cultural al Ambasadei Franţei la Bucureşti

British Council

Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului

Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chişinău

Ambasada Republicii Cehe în Bucureşti

ProHelvetia

Alcatel Lucent

 

 

Premiile Școlii de Vară (poartă numele generoșilor donatori):

Premiul Gheorghe Arvunescu

Premiul dr. Miron Costin

Premiul Ilinca și Ion Balș

 

 

 

ȘCOALA DE VARĂ DE LA SIGHET

17 ediții

 

238 de conferențiari din 19 țări

 

participanți:
peste 1300 de elevi și studenți din România și Republica Moldova
peste 200 de profesori de istorie din România

 

zeci de conferințe, mese rotunde, dezbateri, lansări de carte, expoziții, concerte, filme, excursii

 

 

Cărțile Școlii de Vară de la Sighet (editor Romulus Rusan)

 

Exerciții de memorie” (în seria adolescent), editor Romulus Rusan, postfață de Ana Blandiana, 2000

„Ce știu eu despre anii comunismului?” a fost întrebarea la care Fundația Academia Civică le-a cerut adolescenților să răspundă.Apelului publicat în presa bucureșteană și reluat în ziarul „Flux” din Chișinău i-au răspuns mai bine de 150 de elevi între 11 și 18 ani, din România, Republica Moldova și Ucraina (Nordul Bucovinei). Volumul însumează o parte dintre aceste răspunsuri revelatoare.

 „Exerciții de speranță” (în seria adolescent), editor Romulus Rusan, postfață de Ana Blandiana, 2001

Eseuri scrise de 81 de adolescenți pe tema „România în care aș vrea să trăiesc”. Din toate rezultă nu numai speranțele de viitor, dar și o analiză critic-comparativă a prezentului.

 „De unde vine extremismul?” (în seria adolescent), editor Romulus Rusan, postfață de Ana Blandiana, 2001

Eseurile a 64 de adolescenți, participanți la ediția a patra a Școlii de Vară de la Sighet, în contextul avansului tendințelor extremiste și populiste din țară.

 „Cum aș vrea să fie familia mea” (în seria adolescent), editor Romulus Rusan, postfață de Ana

Blandiana, 2001

Un volum cuprinzând răspunsurile date de adolescenții participanți la Școala de Vară de la Sighet la întrebarea „Cum aș vrea să fie familia mea?”.

 „Bukovski la Sighet”, editor și prefață Romulus Rusan, trad. Cristina Connolly, Armand Goșu și Anatol Petrencu, 2002

Conferințele și discuțiile cunoscutului disident sovietic Vladimir Bukovski cu participanții la Simpozionul și la Școala de Vară organizate de Fundația Academia Civică la Sighet, în iulie 2002

 Școala memoriei. Sighet 2002”, editor Romulus Rusan, 2002

Nouă dintre conferințele ținute de profesorii Școlii de Vară de la Sighet, precum și discuțiile pe care le-au avut cu elevii lor. Cartea reproduce de asemenea fragmente din eseurile participanților la concursul de admitere pentru Școala de Vară – ediția 2002.

 „Școala Memoriei 2003”, editor Armand Goșu, 2003

Conferințele și discuțiile pe care le-au avut la Sighet, în iulie 2003, cu adolescenții Școlii de Vară, figuri de marcă ale rezistenței românești și cunoscuți intelectuali

 „Courtois la Sighet”, editor Ioana Boca, 2003

Renumitul istoric francez Stéphane Courtois, coordonatorul „Cărții negre a comunismului”, a fost, începând din anul 2001, rectorul Școlii de Vară de la Memorialul Sighet. Volumul este alcătuit din prelegerile, disputele, convorbirile și interviurile susținute în acei ani de primă colaborare.

 „Școala Memoriei 2004”, editor Romulus Rusan, 2005

Conferințele și discuțiile pe care le-au avut la Sighet, cu adolescenții Școlii de Vară

 „Școala Memoriei 2005”, editor Romulus Rusan, 2006

Prelegerile și discuțiile de la cea de-a VIII-a ediție a Școlii de Vară de la Sighet

 „Școala memoriei 2006”, editor Romulus Rusan, 2007

Conferințe și dezbateri de la cea de-a IX-a ediție a Școlii de Vară de la Sighet

 „Școala memoriei 2007”, editor Romulus Rusan, 2008

Conferințe și dezbateri de la cea de-a X-a ediție a Școlii de Vară de la Sighet

 „Școala Memoriei 2008”, editor Romulus Rusan, 2009

Conferințe și dezbateri de la cea de-a XI-a ediție a Școlii de Vară de la Sighet

 „Școala memoriei 2010”, editor Traian Călin Uba, 2011

Cartea conține conferințe și dezbateri de la cea de-a XIII-a ediție a Școlii de Vară de la Sighet

 „Școala memoriei 2011”, editor Traian Călin Uba, 2012

Cartea conține conferințele și dezbaterile de la cea de-a XIV-a ediție a Școlii de Vară de la Sighet

 „Alexandru Zub la Sighet”, editori: Ioana Boca și Andrea Dobeș, cuvânt introductiv Romulus Rusan, 2012

Cartea academicianului Alexandru Zub înmănunchează luările sale de cuvânt la simpozioanele și școlile de vară desfășurate la Memorialul Sighet de-a lungul a 20 de ani de existență, precum și impresiile comunicate în diferite reviste de specialitate

 „Şcoala memoriei 2012”, editor Traian Călin Uba, 2014

Cartea conţine prelegerile şi dezbaterile celei de-a XV-a ediţie a Şcolii de Vară de la Sighet, desfăşurată între 16 şi 23 iulie 2012.

 „Școala memoriei 2013”, editor Traian Călin Uba, 2014

Cartea cuprinde evenimentele ştiinţifice care s-au desfăşurat în cadrul ediţiei jubiliare (două decenii de existență a Memorialului), în zilele de 12-16 iulie 2013, la Sighet şi la Spaţiul Public European (U.E.) din Capitală. Întregul an 2013 a marcat două decenii de la începuturile Memorialului.

 „Dennis Deletant la Sighet”, editor Romulus Rusan, 2014

Un volum din seria magiştrilor fondatori ai Memorialului Sighet şi ai Şcolii de Vară închinat lui Dennis Deletant, eminentul istoric englez, legat de ţara noastră nu numai prin referinţele ştiinţifice ale operei, ci şi prin prezenţa sa fizică şi afectivă, între timp familială şi profesională, de aproape o jumătate de secol.

 „Școala memoriei 2014”, editori Teodora Stanciu și Oana Enăchescu, 2015

Volum alcătuit din trei mese rotunde, dedicate anului revoluționar 1989

 

 

Sub egida Școlii de Vară au avut loc concerte, recitaluri de poezie, spectacole de teatru

 Povestea Elisabetei Rizea. Mărturii (regia Attila Vizauer scenariu Rodica Mandache) Interpretează Rodica Mandache Rodica Negrea Dorina Lazăr (2004)

Adagio de Albinoni” un spectacol de Dan Puric (2005)

 Recital de vioară Mirana Țuţuianu (2005)

 Recital Grigore Leșe (2009, 2013)

Recital Dan Iordăchescu (2010)

Deportaţi în Siberia”, un spectacol al Teatrului Naţional Radiofonic, scenariu Lăcrămioara Stoenescu, adaptare radiofonică Ion Costin Manoliu, regia artistică Petru Hadârcă (2011)

Recital de poezie Maria Ploae (2011)

Concert extraordinar Ada Milea (2014)

Recitaluri de poezie și muzică organizate de elevii Școlii de Vară

 

 

 

 

 

 

 

Conferențiari

 

România

Sorin Alexandrescu, lingvist, București

Vartan Arachelian, jurnalist, București

Sorin Antohi, istoric, Iași

Dinu Antonescu, medic, București

George Ardeleanu, filolog, București

Brîndușa Armanca, jurnalist, Timișoara

Ioana Raluca Voicu-Arnăuțoiu, violonist, București

Hannelore Baier, istoric, Sibiu

Petre Mihai Băcanu, jurnalist, București

Gheorghe Mihai Bârlea, sociolog, Sighet

Annie Bentoiu, scriitor, București

Doru Berbecar, preot, Maramureș

Octav Bjoza, inginer, fost deținut politic, Brașov

Ana Blandiana, scriitor, București

Ioana Boca, istoric, București

Marius Boeriu, participant la revolta muncitorilor din Brașov din 1987

Mihalache Brudiu, istoric, Galați

Ion Caramitru, actor, București

Andreea Cârstea, istoric, București

Ruxandra Cesereanu, scriitor, Cluj

Corina Cimpoieru, istoric, București

Adrian Cioroianu, istoric, București

Gheorghe Cipăianu, istoric, Cluj

Ioana Creţoiu-Casassovici, arhitect, Bucureşti

Alexandra Chiliman-Juvara, arhitect, București

Petru Codrea, fost deținut politic, Sighet

Nicolae Constantinescu, medic, București

Doina Cornea, filolog, opozant al regimului comunist din anii 80, Cluj

Dorana Coșoveanu, istoric de artă, București

Mihai Dăncuș, etnolog, Sighet

Petre Diaconu, arheolog, București

Neagu Djuvara, istoric, București

Andrea Dobeș, istoric, Sighet

Dorin Dobrincu, istoric, Iași

Ion Drimuș, victimă a represiunii comuniste, Oradea

Constantin Ticu Dumitrescu, inginer, fost deținut politic, București

Iulius Filip, fost deținut politic, Cluj

Octavian Fornica, fost deținut politic, Focșani

Victor Frunză, istoric, București

Robert Fürtös, istoric, Sighet

Micaela Ghiţescu, scriitor, fost deținut politic, București

Dan Grigore, pianist, București

Armand Goșu, istoric, București

Alexandru Gussi, politolog, București

Lucia Hossu-Longin, cineast, București

Constantin Hrehor, preot, Suceava

Dănuţ Iacob, participant la revolta muncitorilor din Brașov din 1987

Gheorghe Iancu, istoric, Cluj

Ioana Ieronim, scriitor, București

Sorin Ilieşiu, cineast, București

Virginia Ion, istoric, București

Nicu Ioniţă, medic, fost deținut politic, Pașcani

Leontin Iuhas, inginer, opozant al regimului comunist în anii ’80, Cluj

P.S. Justin Sigheteanul, episcop de Maramureş şi Sătmar

Doina Jela, scriitor, Bucureşti

Lucreția Jurj-Costescu, fost deținut politic, Cluj

Gheorghe Leahu, arhitect, București

Gabriel Liiceanu, filosof, București

Monica Macovei, avocat, București

Doina Magheţi, scriitor, Timișoara

Nistor Man, fost deținut politic, Târgu Mureș

Alexandru Maier, fost deținut politic, Târgu Mureș

Solomon Marcus, matematician, București

Clara Mareș, istoric, București

Viorel Marineasa, scriitor, Timișoara

Adrian Marino, scriitor, fost deținut politic,  Cluj

Mircea Martin, scriitor, București

Ioan Mănucu , inginer, Craiova

Nicolae Mărgineanu, regizor, București

Teodor Mărieş, preşedinte al Asociaţiei „21 Decembrie 1989”, Bucureşti

Dora Mezdrea, filolog, Bucureşti

Alexandru Mihal­cea, fost deținut politic, Constanța

Florian Mihalcea, preşedinte al Societăţii „Timişoara”, Timişoara

Dan C. Mihăilescu, scriitor, Bucureşti

Miodrag Milin, istoric, Timişoara

Silviu Moldovan, istoric, Bucureşti

Eusebiu Munteanu, medic, fost deținut politic, București

Cornel Nicoară, fost deținut politic, Iași

Nicolae Șt. Noica, inginer, Bucureşti

Ion Gavrilă Ogoranu, membru al rezistenţei anticomuniste din munţi, Făgăraş

Andrei Oișteanu, scriitor, Bucureşti

Gheorghe Onişoru, istoric, Bucureşti

Marius Oprea, istoric, Bucureşti

Traian Orban, preşedinte al Asociaţiei „Memorialului Revoluţiei”, Timişoara

Rodica Palade, scriitor, Bucureşti

Șerban Papacostea, istoric, fost deținut politic, București

Vasile Paraschiv, opozant al regimului comunist din anii ’80, Ploieşti

Dan Pavel, politolog, Bucureşti

Matei Păun, economist, Bucureşti

Aurel Pentelescu, istoric, Bucureşti

Lia Perjovschi, artist plastic, Bucureşti

Dan Perjovschi, artist plastic, Bucureşti

Cristina Petrescu, istoric, Bucureşti

Dragoş Petrescu, istoric, Bucureşti

Ioan Pintea, preot, Bistriţa

Monica Pillat, scriitor, Bucureşti

Lucian Pintilie, regizor, Bucureşti

Andrei Pleşu, filosof, Bucureşti

Georgeta Pop, istoric, Bucureşti

Ion Pop, scriitor, Cluj

Nicolae Prelipceanu, scriitor, Bucureşti

Dan Puric, actor, Bucureşti

Doru Radosav, istoric, Cluj

Nestor Ratesh, jurnalist, Bucureşti

Romulus Rusan, scriitor, fondator al Memorialului Sighet, Bucureşti

Nicolae Scurtu, profesor, Bucureşti

Claudiu Secașiu, istoric, Bucureşti

Elena Siupiur, istoric, Bucureşti

Vasile Soare, diplomat, Bucureşti

Teodor Stanca, inginer, fost deţinut politic, Timişoara

Teodora Stanciu, jurnalist, Bucureşti

Dumitru Şandru, istoric, Iaşi

Mihai Șora, filosof, Bucureşti

Florin Şperlea, istoric, Bucureşti

Aurelian Trișcu, arhitect, Bucureşti

Dana Mărgineanu-Țăranu, profesor, Cluj

Cornel Țăranu, compozitor, Cluj

Virgiliu Țârău, istoric, Cluj

Liviu Ţîrău, istoric, Cluj

Ana Țuțuianu, profesor, Bucureşti

Cristian Vasile, istoric, Bucureşti

Gavrilă Vatamaniuc fost deținut politic, Vicovu de Jos, Suceava

Ion Vianu, medic psihiatru, Bucureşti

Daniel Vighi, scriitor, Timișoara

Dan Voinea, procuror militar, București

Smaranda Vultur, antropolog, Timișoara

Andrei Ursu, inginer, fiul disidentului Gheorghe Ursu, Bucureşti

Mihai Zamfir, scriitor, Bucureşti

Șerban Rădulescu-Zoner, istoric, fost deținut politic, București

Alexandru Zub, istoric, fost deținut politic,  Iași

 

Austria

Ioan Holender, dirijor, Viena

 

Bulgaria

Alexander Dimitrov, fost deținut politic

Mimoza Dimitrova, psiholog, Sofia

 

Cehia

Petr Blazek, istoric, Praga

Jiri Gruntorad, fondator Libri Prohibiti, Praga

Petr Slinták, istoric de film, Uherské Hradišti

Petruska  Sustrova, jurnalist, purtător de cuvânt Charta’77, Praga

Pavel Zacek, istoric, Praga

Frantisek Zahrádka, fost deținut politic, Praga

Libuse Valentová, filolog, Praga

 

Elveția

Alex Decotte, jurnalist, Geneva

Dan Ottiger Dumitrescu, biolog, Freiburg

 

Franța

Maria Brătianu, fiica istoricului Gh. Brătianu

Bernard Bruneteau, istoric, Grenoble

Stéphane Courtois, istoric, Paris

Ion Filotti, informatician, Paris

Pierre Hassner, politolog, Paris

Pierre Henri Imbert, director în Consiliul Europei, Strasbourg

Cicerone Ionițoiu, fost deținut politic, membru al exilului anticomunist, Paris

Anca Lemaire, arhitect, Paris

Patrick Moreau, istoric, Paris

Bujor Nedelcovici, scriitor, Paris

Basarab Nicolescu, fizician, Paris

Alexandru Niculescu, filolog, Paris

Luiza Palan­ciuc, scriitor, Paris

Remus Radina, fost deținut politic, membru al exilului anticomunist, Paris

Sanda Stolojan, scriitor, membru al exilului anticomunist, Paris

Mihai Sturdza, istoric, fost deţinut politic, Paris

Nicolas Werth, istoric, Paris

Thierry Wolton, jurnalist, Paris

 

Germania

Hans Bergel, scriitor, München

Ulrich Burger, istoric, Köln

Mircea Carp, jurnalist, München

Norbert Chauvistre, director al biroului din România al Fundației Konrad Adenauer

Günter Czernetzky, cineast, München

Holger Dix, director al biroului din România al Fundației Konrad Adenauer

Günter W. Dill, director al biroului din România al Fundației Konrad Adenauer

Helmuth Frauendorfer, cineast, Berlin

Anneli Ute Gabanyi, istoric, Berlin

E.S. Wilfried Gruber, ambasador al Germaniei la București (2003-2006)

Sven-Joachim Irmer, director al biroului din România al Fundației Konrad Adenauer

Katharina Kilzer, jurnalist, Frankfurt

Hubertus Knabe, istoric, Berlin

Helmut Müller-Enbergs, istoric, Berlin

Stela Rusu, sociolog, Köln

Rita Schorpp, istoric, Berlin

Aurel Stroe, compozitor, Mannheim

Harald Welzer, sociolog, Hanovra

 

Italia

Camilian Demetrescu, artist plastic, Galesse

Bruno Mazzoni, filolog, Pisa

 

Israel

Hanna Volovici, istoric, Ierusalim

Leon Volovici, istoric, Ierusalim

 

Letonia

Danute Dura, istoric, Riga

 

Luxembourg

Michel Thomas Penette, director Institutul European pentru Itinerarii Culturale

 

Marea Britanie

Vladimir Bukovski, biolog, opozant al regimului comunist din URSS, Cambridge

Dennis Deletant, istoric, Londra

Tom Gallagher, politolog, Bradford

Christian Mititelu, jurnalist, Londra

Mark Percival, istoric, Londra

 

Republica Moldova

Ana Bantoş, critic literar, Chișinău

Alexandru Bantoş, scriitor, Chișinău

Eugenia Bulat, scriitor, Chișinău

Vitalie Ciobanu, scriitor, Chișinău

Nicolae Dabija, scriitor, Chișinău

Emilian Galaicu-Păun, scriitor, Chișinău

Alexei Mașec, medic, Chișinău

Gheorghe Mârzenco, jurnalist, Chișinău

Boris Movilă, cineast, Chișinău

Gheorghe Palade, istoric, Chișinău

Ludmila Pădureţ, istoric, Chișinău

Anatol Petrencu, istoric, Chișinău

Elena Postică, istoric, Chișinău

Mariana Ţăranu, istoric, Chișinău

Ion Varta, istoric, Chișinău

 

Norvegia

Jardar Seim, istoric,  Oslo

Wenke Elena Medboe, actor, Oslo

 

Polonia

Konrad Bialecki, istoric, Poznań

Seweryn Blumsztajn, jurnalist, Varșovia

Jerzy Borowczak, vicepreședinte al Solidarității, Gdansk

Miroslaw Chojecki, cineast, Varșovia

Jerzy Eisler, istoric, Varșovia

Tadeusz Fiszbach, om politic, Varșovia

Alicja Wancerz-Gluza, istoric, Varșovia

Aleksander Hall, politolog, Gdansk

Peter Jacubovski, istoric, Varșovia

Bogdan Lis, lider al Solidarității, Gdansk

Patryk Pleskot, istoric, Varșovia

Roman Wyborski, diplomat, Grodzisko

Henryk Wujek, lider al Solidarității, Varșovia

 

Spania

Jose Maria Ballester, director în Consiliul Europei, Madrid

 

SUA

Alexandra Bellow, matematician, Evanston

Thomas S. Blanton, istoric,  Washington DC

Andrei Brezianu, jurnalist, Washington DC

Monica Ciobanu, istoric,  Plattsburgh

Miron Costin, medic, Los Angeles

Sanda Golopenţia, lingvist, Providence

Paul Michelson, istoric, Huntington

Christian Östermann, istoric, Washington DC

Svetlana Savranskaia, istoric, Washington DC

Eliot Sorel, medic, Washington DC

Vladimir Tismăneanu, politolog, Washington DC

Mihai Wurmbrand, fiul lui Richard Wurmbrand, Torrance

 

Suedia

Göran Lindblad, președinte Platforma European Memory and Conscience, Göteborg

 

Ungaria

Péter Apor, istoric, Budapesta

Gábor Bánkúti, istoric, Pécs

Gyarmati György, istoric, Budapesta

Béla Borsi-Kálmán, istoric, Budapesta

Pál Germuska, istoric, Budapesta

János Tischler, istoric, Budapesta

 

 

 

 

Elevi ai Școlii de Vară de la Sighet

 

Ada Cristina Alesu, Arad, 2000

Adela Ioana Burlacu, Măneciu, 2005,  2006,  2007

Adelina Ramona Ranca, Arad, 2012

Adelina Simona Obreja, Galaţi, 2011

Adelina-Mirela Răceanu, Drobeta Turnu Severin, 2010,  2011,  2012

Adina Brănescu, Călan, 2012

Adina Costin, Oneşti, 2004,  2005

Adina Elena Tănase, Măneciu, 2004

Adina Gabriela Corneci, Bucureşti, 2001,  2002

Adina Nicoleta Blănaru, Piatra Neamţ, 2001

Adina Ramona Crunţeanu, Slobozia, 2004

Adrian Carp, Bălţi, 2001

Adrian Claudiu Popa, Bihor, 2003

Adrian Cristian Ardelean, Bistrita, 2008

Adrian George Muscalu, Bucureşti, 1999, 2002, 2003

Adrian Georgescu, Ploieşti, 2005,  2006,  2007

Adrian Pasăre, Măneciu, 2012

Adrian Pănuţă, Chişinău, 2004,  2005

Adrian Vlad Albu, Timişoara, 2000

Adriana Bîrluţiu, Roşia Montană, 1999

Adriana Cucu, Târgoviște, 2007

Adriana Dănăilă, Galaţi, 2008

Adriana Dumitrescu, Râmnicu Sărat, 2006,  2007

Adriana Irina Barboane, com. Baru,  loc. Livadia, 2006

Adriana Mihaela Bărbieru, Bucureşti, 2011, 2013

Adriana Popescu, Bucureşti, 1999

Adriana Simion, Timişoara, 2008

Adriana Stroe, Slobozia, 2002

Adriana Tatarciuc, Chişinău, 2005

Adriana Ursuleţu, Bucureşti, 2008

Agnes Elena Andriescu, Iaşi, 2002

Agneta Hegeduş, Sighet, 2000

Ala Minenco, Dubasari, 2004,  2007

Albert Ionut Visan, Ivești, Vaslui, 1999, 2000,  2001,  2002

Alex Mihai Păun, Galaţi, 1999

Alexandra Andreea Pop, Aiud, 2009

Alexandra Dumitrescu, Ploieşti, 2006

Alexandra Florea, Hunedoara, 2003,  2004

Alexandra Fuioagă, Iaşi, 2012

Alexandra Hargheleghiu, Botoşani, 2008

Alexandra Iosif, Bucureşti, 2004

Alexandra Irimia, Buzău, 2007

Alexandra Luca, Roman, 2009

Alexandra Mardale, Ploieşti, 2005

Alexandra Maria Poenaru, Craiova, 2006

Alexandra Maria Todoran, Slobozia, 2005

Alexandra Mădălina Iosif, Slobozia, 2006,  2007

Alexandra Mihaela David, Slobozia, 2001,  2002,  2003

Alexandra Neagu, Slobozia, 2004,  2005

Alexandra Neculai, Iaşi, 2003

Alexandra Niculae, București, 1999

Alexandra Pană, Bucureşti, 2003

Alexandra Pleşa, Bucureşti, 2004,  2005,  2006,  2007

Alexandra Popa, Măneciu, 2005,  2007

Alexandra Ştefania Ionescu, Zalău, 2001,  2002

Alexandra Ujog, Arad, 2012

Alexandra-Maria Bocşe, Oradea, 2005

Alexandrina Zabolotin, Rep. Moldova,  Grozeşti, 2002

Alexandru Gabriel Stan, Slobozia, 2005

Alexandru Gosav, Caşin, 2010,  2011

Alexandru Hagiescu, Giurgiu, 2003

Alexandru Ionescu, Bucureşti, 2003

Alexandru Marian Pisău, Măneciu-Ungureni, 2007

Alexandru Mitroi, Mehedinţi, 2003

Alexandru Nechifor, Râmnicu Vâlcea, 2005

Alexandru Nemţanu, Iaşi, 2003

Alexandru Ologu, Mun. Vulcan, 2012

Alexandru Pisău, Măneciu, 2006

Alexandru Potârlău, Republica Moldova

Alexandru Tatulea Codrean, Haţeg, 2006

Alexandru Vasiliu, Bucuresti, 2012

Alice Bancu, Bucureşti, 2010, 2013

Alina – Valentina Lazăr, Buzău, 2005,  2006

Alina Ana Vasile, Slobozia, 2002

Alina Băcioiu, Argeş, 2003

Alina Dewald, Piteşti, 2008

Alina Elena Neacşu, Râmnicu Vâlcea, 2003

Alina Galeriu, București, 2003,  2005,  2006

Alina Gherghineaţă, Buzău, 2004

Alina Ionescu, Câmpina, 1999

Alina Maria Budăcan, Vulcan, 2007

Alina Maria Lăcătuşu   Bacău, 2001

Alina Maria Neaţu, Voluntari, 2006

Alina Maria Necula, Ialomiţa, 2003

Alina Oprea, Piatra Neamţ, 2001,  2002

Alina Roşca, com Devesel, 1999

Alina Ruxandra Brezga, Timişoara, 2000

Alina Stețiuc, Chişinău,  2007,  2008, 2009

Alina Stoicea, Caracal, 2009

Alina Tomoni, com. Densuş, 2006

Alin-Ionel Gafton, Oneşti, 2007

Aliona Sivacov, Chişinău, 2002

Alla Loavei, Bucovina de Nord, 1999

Alma Popan, Bucureşti, 2004,  2005,  2006, 2013

Ambrozie Irineu Darău, Braşov, 2002,  2003,  2004,  2005,  2006, 2013

Amina Udilă, Braşov, 2000

Ana Antimei, Bucovina de Nord, 1999

Ana Bulgar, Bucuresti, 2002, 2003, 2007

Ana Laura Cociuba, Chiraleu, Bihor, 2001,  2002

Ana Manuela Mănăilă, Maramureş,

Ana Maria Abătăcesei, Ibăneşti, 2010

Ana Maria Bagyo, Petroşani, 2004,  2005,  2006

Ana Maria Bercea, Ploieşti, 2006,  2007,  2008

Ana Maria Bocşe, Bihor, 2003

Ana Maria Enache, Bucureşti, 2004,  2005,  2006

Ana Maria Lacrima Sturz-Lazăr, Arad, 2011

Ana Maria Militaru, Ţăndărei, 2004

Ana Maria Pulpea, București, 2014

Ana Maria Stanciu, Slobozia, 2004

Ana-Alexandra Toie, Bihor, 2003

Anamaria Alexandra Bârzan, Petroşani, 2004, 2006

Ana-Maria Călăraşu, Slatina, 2007

Ana-Maria Ciocan, Bucureşti, 2009

Ana-Maria Ciolpan, Hunedoara, 2003,  2004

Ana-Maria Clinciu, Buzău, 2005

Ana-Maria Iwada, Bucureşti, 2011

Ana-Maria Pop, Ploieşti, 2001

Ana-Maria Simion, Măneciu, 2008

Ana-Maria Socaciu, Târgu Trotuş, 2011,  2012

Ana-Maria Tirea, Vulcan, 2009

Ana-Maria Zaharia, com. Tăcuta, 2006

Anatol Grosu, Chişinău, 2001

Anca Bădescu, Petroşani, 2006

Anca Botezan, Blaj, 1999

Anca Ioana Chihaia, Pascani, 2012

Anca Ioana Voinea, Ploieşti, 2007, 2008

Anca Maria Sasu, Vişeul de Sus,  2000

Anca Simona Diaconu, Roman, 2008

Ancuţa Verdeş, Sighetu Marmaţiei, 2009

Anda Iulia Pan, Petroşani, 2007

Anda Vicovan, Timişoara, 2000

Andra Gabriela Sforoi, Bacău, 2000

Andra Gherghiceanu, Câmpina, 2000,  2001

Andra Karla Sinereth, Petroşani, 2005

Andra Maria Leahu, Piatra-Neamţ, 2006,  2007

Andra Mihaela Dumitru, Bucureşti, 2003,  2005,  2006

Andrada Florina Deatcu, Timişoara, 2000

Andrada Iulia Bălan, Ploieşti, 2005

Andrea Garrec, Paris, 2006,  2007

Andrea Lăsconi, com. Densuş, 2006

Andreea Alexandra Iolu, Slobozia, 2004

Andreea Alexandra Ionescu, Petroşani, 2005

Andreea Ana Dumitru, Bacău, 1999

Andreea Carp, Cluj, 2012

Andreea Daniela Panaite, Drobeta Turnu Severin, 2010

Andreea Elena Crepcia, Hunedoara, 2003

Andreea Elena Pantilie, Câmpina, 1999

Andreea Ghimpu-Lupascu, Iaşi, 2007

Andreea Grigorui, Câmpina, 2000

Andreea Ivan, Bucureşti, 2002

Andreea Karina Ferariu, Oneşti, 2011,  2012

Andreea Larisa Dumitrache, Ialomiţa, 2003

Andreea Liliana Chiriţă, Ploieşti, 2005,  2006

Andreea Magdalena Sitaru, Câmpina, 2002

Andreea Marinaş, București, 2014

Andreea Militaru, Topoloveni, 2012

Andreea Molocea, Botoşani, 2002,  2003

Andreea Pantilie, Câmpina, 2000

Andreea Pleşea, Braşov, 2000

Andreea Popa, Slobozia, 2005

Andreea Ursu, Petroşani, 2010,  2011,  2012

Andreea Vâtea, Bucureşti, 2003,  2004,  2005

Andreea Vrănescu, 2008

Andreea-Daniela Roşca, Ploieşti, 2005,  2006

Andreea-Gabriela Carp, Bacău, 2009

Andrei Bărbieru Bogdănel, Petrila, 2008

Andrei Dragu, Slobozia, 2004

Andrei Filip Troie, Bucureşti, 2008

Andrei Gălbează Moraru, Vatra Dornei, 2003,  2004,  2006

Andrei Gurjii, Bucureşti, 2004

Andrei Iordache, Bucureşti, 2006

Andrei Milasan, Bucureşti, 2010,  2011

Andrei Pambuccian, Bucureşti, 2003

Andrei Robertino Predescu, Măneciu, 2010

Andrei Sorescu, Bucureşti, 2008

Andrei Ştefănescu, Bucureşti, 2006

Andrei Vintila, Ploieşti, 2005

Andrei-Iustin Mihăilescu, Ploieşti, 2005

Andriana Lupu, Rep. Moldova,  Pituşca, 2002

Angelica Cioacă, Constanţa, 1999

Antoanela Armanco, Cluj, 2003

Antoanela Pană, Câmpulung-Muscel, 2004,  2005,  2006

Antonela Andronic, Suceava, 2014

Antonia Argeşanu, Piteşti, 2011

Anyta Bianca Dragomir, Slobozia, 2004

Arcadie Cotruţă, Republica Moldova, 2002

Ariadna Pui, Iaşi, 2006

Artur Dumanschi, Chișinău, 2014

Asiria Andrei, Slobozia, 2003,  2004

Astrid Sărăţeanu, Ploieşti, 2000,  2001

Aura Matei, Bucureşti, 2007

Aurelia Moroşanu, Ungheni, 2000

Bianca Anechitei, Târgu-Mureş, 2007

Bianca Chisarau, Timişoara, 2007, 2008

Bianca Elena Burcea, Piteşti, 2010

Bianca Maria Stanciu, Bucureşti, 2010

Bianca Simona Venţe, Oradea, 2005

Bianca Son, Jula, 2007

Bianca Ştefănescu, Piteşti, 2008

Bogdan Bogza, Piatra-Neamţ, 2010

Bogdan Buta, Oradea, 2009

Bogdan Ionuţ Basamac, Măneciu-Ungureni, 2007

Bogdan Marinescu, Slobozia, 2005

Bogdan Petre, Bucureşti, 2000

Bogdan Ţopan, Dej, 2010

Camelia Hoştinar , Iaşi, 2001,  2002,  2003

Camelia Leleşan, sat Tuştea, 2004,  2007, 2013

Carmen Ioana Popa, Alba Iulia, 2002,  2003

Carmen Păduraru, București, 1999

Casiana Ioniţă, Ploieşti, 2001

Catrinel Meicu, Călăraşi, 2000,  2002,  2003

Călin Onofrei, Ipotesti, 2007

Călin Son, Jula, 2007

Cătălin Bercaru, Buzău, 2000,  2001

Cătălin Constantinescu, Bucureşti, 2008, 2009, 2011

Cătălin Ilie , Slobozia, 2001

Cătălin Profir, Iaşi, 1999

Cătălina Ene, Câmpina, 1999, 2000,  2001,  2002

Cătălina Matei, Bucureşti, 2006,  2007

Cătălina Pânzariu, Călan, 2012

Cătălina Vrabie, Bacau, 2011,  2012

Cezar Bârlădeanu, Ploieşti, 1999

Ciprian Dumitraşcu, Bacău, 2002

Ciprian Paţa Constantin, Vatra Dornei, 1999

Ciprian Valentin Botea, Măneciu, 2004

Claudia Camelia Rugea, Oradea

Claudia Ciobanu, Braşov, 2000,  2001

Claudia Denisa Trifan, Buzău, 2003

Claudia Ionel, Bucureşti, 2000,  2001,  2002

Claudia Marcela Chircu, Drobeta Turnu Severin, 2009,  2010,  2011

Claudia Miruna Ciocoiu, Podu-Iloaiei, 2009

Claudia-Nicoleta Păcală, Dr. Tr Severin, 2012

Claudiu Marcus, Simeria, 2008

Claudiu Octavian Ungureanu, Bucureşti, 2002

Claudiu Paul Naku, Bistriţa, 2004

Codrin Olariu Paveliuc, Botoşani, 2002,  2003

Constantin Creţu, Chişinău, 2002,  2004,  2005,  2006

Constantin Matei, com. Belceşti, 2009,  2010,  2011, 2013

Constantin Pintilie, Piatra-Neamţ, 2008,  2009,  2010, 2013

Constantin Sârghi, Susleni,  raionul Orhei, 2006, 2007, 2009

Constantin Silvan Simion, Măneciu-Ungureni, 2007

Constantin Spătaru, Bacău, 2000

Constantin Vică, Ploieşti, 1999, 2000

Constantin-Cătălin Turbatu, Măneciu Ungureni, 2009

Corina Ciornîi, Iaşi, 2009

Corina Costea, București, 2008

Corina Găzdoiu, Brăila, 2007

Corina Hagiu, Focşani, 2008

Corina Maria Zosim, Braşov, 2000

Corina Parsu, Bucureşti, 2001

Corina Pavel Corjan, Pituşca, 2001

Corina Tănase, București, 2014

Corina Toma, Chişinău, 2011

Corina-Mariana Ciobanu, Slatina, 2006

Cornel Socariciu, Buzău, 2005

Cornel Tiţian Dragomir, Timişoara, 2002

Cosmin Cărbunaru, Brăila, 2006

Cosmin Mihai Grigori, Piatra Neamţ, 2000

Cosmin Nicolae, Buzău, 1999

Cosmina Astefanei, Bohotin, 2010,  2011, 2013

Cosmina Mihaela Marin, Măneciu-Ungureni, 2007

Cosmina Minga, Galaţi, 2011

Costin Racila, Bacău, 2002

Crăciuna Jeler, Ocna Mureş, 2007, 2013

Crina Ioana Pentiuc, Braşov, 2011,  2012

Crina Maria Codâia, Craiova, 1999

Cristian Alexandru Groza, București, 2014

Cristian Ariton, Oneşti, 2004,  2005

Cristian Casmala, Ploieşti, 2001

Cristian Florea, Focşani, 2011

Cristian Mihai Ivan , Bucureşti, 2001,  2003

Cristian Remus Teodor, București, 1999

Cristian Salagor, Bucureşti, 2000

Cristian Timişan, Timişoara, 1999

Cristiana-Elinnore Niculcea, Măneciu-Ungureni, 2007

Cristina Alexandrescu, Hunedoara, 2003,  2004,  2005

Cristina Andreea Baleia, Hunedoara, 2003

Cristina Arnaut, Chişinău,  2007,  2008, 2009,  2010

Cristina Banu, Bucuresti, 2012

Cristina Barbu, Turnu Magurele, 2008

Cristina Bardaş, Bacău, 1999

Cristina Bichir, raion Cahul, 2004

Cristina Boboc, Republica Moldova, 2002

Cristina Botin,  Republica Moldova, 2002

Cristina Costea, Timişoara, 2000

Cristina Dumitru, Slatina, 2007

Cristina Gabriela Sîrghi, Râmnicu Sărat, 2004

Cristina Gioroc, Buzău, 2005,  2006,  2007

Cristina Ioana Pricop, Iaşi, 2009

Cristina Isidor Botnari, Pituşca, Rep. Moldova,   2002

Cristina Iulia Vlad, Bucureşti, 2002,  2003

Cristina Letiţia Oneţ, Arad, 2012

Cristina Mihaela Horhat, Oradea, 2004

Cristina Mincu, Timişoara, 2004,  2005,  2006, 2013

Cristina Mocioalcă, Drobeta Tr. Severin, 1999

Cristina Munteanu , Bahmut, 2010

Cristina Niculae, Bucureşti, 2009

Cristina Rodica Gheorghe, Bucureşti, 2000

Cristina Rotaru, Botoşani, 2000

Cristina Secu, Zumbreşti, 2004

Cristina Sorina Ghiţă, Buzău, 2010

Cristina Tabacu, Oradea, 2006

Cristina Veronica Aiacoboae, Timişoara, 2000

Cristina Vrânceanu, Bacău, 1999

Cristina-Maria Rusu, Petroşani, 2005

Cristina-Victoria Constantinescu, Bucureşti, 2011

Cristopher Teodor Uglea, Bacau, 2012, 2013, 2014

Dan Alexandru Marian, Cluj, 2003

Dan Gabriel Tudor, Bucureşti, 2000

Dan Georgel Gîlea, Bârlad, 2010

Dan Laurenţiu Cociuba, Bihor, 2003

Dan Nicu, Chişinău, 2006,  2007,  2008, 2013

Dan Victor Teheiu, Turda, 2002

Dana Milea, Vaslui, 2003

Daniel Cobâltean, Bălți, 1999

Daniel Dincă, com. Pui, 2002

Daniel Niţu, Craiova, 2001

Daniel Valentin Vasiliu, Bucureşti, 2002

Daniela Ciobanu, Bucureşti, 2008,  2009

Daniela Dumulescu, com. Râu de Mori, 2005,  2006

Daniela Iuliana Mantarau, com. Siriu, 2007

Daniela Nicoleta Sandachi, Braşov, 2002

Daniela Parepeanu, Plopeni

Daniela Stanciuc, Sheia, 2011,  2012

Daniela Tarlafan, Moldova,  sat Măgurele,  jud. Ungheni, 2000

Daniela Ţarălungă, Bacău, 1999

Daniel-Vlăduţ Andreiana, Bucureşti, 2006

Daria Alexandra Câmpean, Uricani, 2005

David Leon Popa, Iaşi, 2005

Demetra-Celina Dumitraş, Botoşani, 2007

Denisa Lorena Flueriş, Petroşani, 2011

Denisa Mocanu, Râmnicu Sărat, 2010, 2012

Denisa-Gabriela Boroş, Topoloveni, 2011,  2012

Denisa-Gabriela Ribigan, Bucuresti, 2012

Denisia Mariana Vintilă, Câmpulung Muscel

Diana Adoni, Chişinău, 2002

Diana Alexandra Avram, Aiud, 2009

Diana Alexandra Roşoiu, Ialomiţa, 2003

Diana Bjoza, Braşov, 2004,  2005,  2006, 2013

Diana Gheorghilă, Bucureşti, 2002

Diana Herac, Timişoara, 2004,  2005, 2013

Diana Ioana Pop, Sighet, 2000

Diana Ioana Sim, Bihor, 2003

Diana Iuliana Butnariu, Iaşi, 2012

Diana Maria Găvan, București, 1999

Diana Marin, Ploieşti, 2001,  2002

Diana Miloş, Ploieşti, 2001

Diana Moldovan, Petroşani, 2005,  2006

Diana Nicolae, Bucureşti, 2011

Diana Postică, Bucovina de Nord, 1999

Diana Romina Cărăbaş, Jupâni, 2010

Diana Şelaru, Câpulung Muscel, 2004

Diana-Maria Cojocaru, Sibiu, 2011

Diana-Maria Lungu, Bucureşti, 2002

Dinu Constandache, 2014

Doina Bulat, Chișinău, 1999, 2000, 2001

Dora Ionescu, Braşov, 2004,  2005,  2007

Dorin Nedelciuc, Republica Moldova

Doru Mihai Fleacă, Buzău, 2000

Doru-Alexandru Beznea, Turnu Măgurele, 2009

Dragoş Cojocariu, Urecheni, 2010

Dragoş Gabriel Bălănici, Iaşi, 2012

Dragoş Sas, Sighetu Marmaţiei, 2008

Dumitra Cristina Penciu, Jud. Ialomiţa

Dumitru Misin, Republica Moldova, 2001, 2002

Ecaterina Morariu, Iaşi, 2008, 2009,  2010

Edith Tita, Bacău, 2007

Eduard Florin Măcărescu, Vaslui, 2003

Eduard Gabriel Herişanu, Lereşti, 2006

Eduard Vlad Lipşa, Iaşi, 1999

Elda Ghilaşi, Bârlad, 2011

Elena Alexandra Șerban, Ploieşti, 2005, 2006

Elena Daschievici, Buzău, 2000,  2001,  2002

Elena Dediu, Chişinău, 2004

Elena Loredana Mihalache, Pascani, 2012

Elena Loredana Terzea, Măneciu-Ungureni, 2007

Elena Mirela Agavriloaie, Bucureşti, 2000

Elena Nicoria, Uricani, 2004,  2005

Elena Ramona Cursaru, Măneciu, 2006,  2007

Elena-Daniela Gogan, Măneciu-Ungureni, 2011

Elena-Lavinia Călin, Pitesti, 2012

Eleonora Băicoianu, Slobozia, 2005

Elisabeta Ştefan, Comuna Mironeasa, 2009, 2010

Ema Mihaela Dinescu, Bucureşti, 2000

Emanuela Bâlc, Baia Mare, 2002

Emil-Alexandru Lakatos, Haţeg, 2007

Enida-Maria Cincora, Petroşani, 2006

Ermina Strutinschi, Suceava, 2000,  2002, 2013

Eusebiu Varga, Bacău, 2000

Eva-Viorela Sfârlea, Oradea, 2009

Evelina Maria Ursu, Uricani, 2007

Felicia Nica, Vâlcea, 2002

Filip Lucian Iorga, Bucureşti, 1999,  2000

Flavia Andra Evelin Bârsan Iosif, Bucureşti, 2004,  2005,  2006,  2007

Florentina Oprea, Râmnicu Sărat, 2006,  2007

Florian Ilie, Com. Mâneciu, 2004

Florica Ţicală, Vişeul de Sus, 2002

Florina Camelia Gug, Oradea, 2009

Florina Ionică, Videle, 2000

Florina Jit, Alba,  Glod, 2002

Florina Marchis, Sighetu Marmaţiei, 2009

Florina Purdel, Câmpina, 2000,  2001

Florin-Catalin Zaharia, Sfântu Gheorghe, 2009

Gabriel Codruţ Berceanu, Călăraşi, 2004

Gabriel Cozmin, Brăila, 2009

Gabriel Daniel Gâşman, Izvoarele, 2004

Gabriel Hîrlav, Târgu – Mureş, 2010

Gabriela Jugănaru, Ploieşti, 2007

Gabriela Mihalache, Bucureşti, 2006

George Alexandru Nădasaru, Piatra Neamţ, 2000,  2001

George Dan Brătăşanu, Ploieşti, 2004,  2005,  2006,  2007

George Dogaru, Brăila, 1999

George Dragoş Blaga, Piatra Neamţ, 2002

George Grigoriţă, Turda, 2002

George Octavian Nicolae, Filipestii de Padure, 2007

George Onofrei, Iaşi, 2001,  2002

George Robert Bucur Ciucă, Slatina, 2007

George Şerban, Petrila, 2008

Georgeta Andronache, Oneşti, 2004,  2005, 2013

Georgiana Iunia Călin, Câmpulung, 2004,  2006

Georgiana Marcu, Reşiţa, 2001

Georgiana Suzana Duţu, Câmpina, 2000

Georgică Nicolae Gavrilă, Drobeta-Turnu Severin, 2011, 2012

Ghenadie Vârtosu, Chişinău, 2001

Gheorghe Balan, Susleni, 2007

Gheorghe Speian, or. Grigoropol, 2006

Gheorghe-Florea Velcea, Lupeni, 2007, 2008

Gianina Leuţu, Râmnicu Sărat, 2009

Gina Leca, Buzău, 2001,  2002

Gina Liliana Cotoarbă, Vâlcea, 2003

Giorgiana Aştefanei, Bohotin, Iaşi, 2009, 2010, 2011,  2012, 2013

Horaţiu Ferchiu, Ploieşti, 2002, 2013

Horia Trandafir Stănescu, Ploiești, 2005, 2006

Ilinca Diaconescu, Bucureşti, 2006

Ilinca Marin, Slobozia, 2004

Inga Diomid Golea, Pituşca, 2002

Ioan Cristian Darău, Braşov, 2003,  2004,  2005,  2006

Ioan Flaviu Pătrungel, Sibiu, 2000

Ioana Adelina Stoica, Băniţa, 2010

Ioana Alexandra Marin, București, 1999, 2000

Ioana Alexandra Timofte, Botoşani,  2001,  2002

Ioana Andreea Popa, Bucureşti, 2005

Ioana Calen , Ploieşti, 2000,  2001

Ioana Carp, Piatra Neamţ, 2002, 2003

Ioana Cornea, Constanţa, 2003,  2004,  2005

Ioana Cristina Casapu, Bucureşti, 2004

Ioana Duca, Măneciu – Ungureni, 2010,  2011

Ioana Elena Ionel, Bacău, 2000,  2001,  2002,  2003

Ioana Elena Secu, Bucureşti, 2006

Ioana Enache, Buzău, 2011,  2012

Ioana Enache, Câmpina, 1999

Ioana Gheorghe, Măneciu-Ungureni, 2007

Ioana Guşatu, Caracal, 2008

Ioana Herbel, Maramureş, 2003

Ioana Ionescu, Buzău, 2003

Ioana Laura Bogdan, Braşov, 2008

Ioana Lavinia Ştefan, Iaşi, 2007

Ioana Mare, Bacau, 2012, 2013, 2014

Ioana Maria Barbu, Bucureşti, 2002

Ioana Nicoleta Beldean, Ceaca,  jud. Sălaj, 1999

Ioana Niculae Alexandru, Bucureşti, 2000

Ioana Popescu, Ialomiţa, 2003

Ioana Roxana Nică , Bucureşti, 2002

Ioana Sabina Tărlungeanu, Măneciu, 2006,  2007

Ioana Sterea, Deva, 2000,  2001

Ioana Ştefan, Iaşi, 2008

Ioana Teodora Chichinesdi, Oradea, 2009

Ioana Ţăranu, Spătăreşti, 2010

Ioana Unturice C., Bucureşti, 2002

Ioana Vasilache Bidilică, Prahova, 2003,  2004,  2005,  2006

Ion Bălănici,, 2014

Ion Mihai, Ploieşti, 2000,  2001, 2002

Ion Pană, Ploieşti, 2001

Ionel Gabriel Zubaşcu, Sighet, 2002

Ionel Popescu, Uricani, 2011

Ionela Camelia Postelnicu, Topoloveni, 2012

Ionela Doboş, Braşov, 2003,  2006,  2007, 2013

Ionela Radu, Iaşi, 2011

Ionela Sauciuc, Botoşani, 2002

Ionela-Loredana Tataru, Comuna: Răuceşti, 2012

Ionelia Veronica Ciobotaru, Galaţi, 2011

Ionuţ Vlad Barbălată, Bucureşti, 2004

Irina Ceachirov, Chișinău, 1999, 2000, 2001, 2002

Irina Cernica, Sărăţenii Vechi, 2006

Irina Chira, Câmpina, 2000

Irina Chirsanov, Chişinău, 2004,  2005,  2006

Irina Citrea, Buzău, 2006

Irina Cucoară, Moldova,  com. Boghenii Noi,  jud. Ungheni, 2000

Irina Dobre, Focşani, 2007

Irina Filipoaia, Suceava, 2011, 2012

Irina Gălbează Moraru, Vatra Dornei, 1999,  2000,  2001,  2003

Irina Ioana Bîgiu, Buzău, 2000

Irina Laţcu, Suceava, 1999

Irina Mnohoghitnei, Bucureşti, 2008

Irina Săvulescu, Câmpina, 1999, 2000

Irina Sturzoiu, Buzău, 1999,  2000

Irina Toma, Iaşi, 2006

Irina Ursu, Paşcani, 2011

Irina-Ioana Enache, Slobozia, 2005

Iulia Diana Arsith, Bacău, 2000

Iulia Găină, Braşov, 2009

Iulia Moldovan, Lupeni, 2012

Iulian Ariton, Oneşti, 2006

Iulian Augustin Fecioru, Piata Neamţ, 2001,  2002

Iulian Bliderişanu, Roman

Iulian Suciu, Bucureşti, 2011

Iulian V. Aramă, Chișinău, 1999

Iuliana Crăciun, Iaşi, 2010

Iuliana Lalescu, București, 1999

Iuliana Maura Goras, Vaslui

Iuliana Ungureanu, Ploieşti, 2004,  2005,  2006

Iuliu Niţulescu Lăpuşanu, Buc, 1999

Iuliu-Marius Morariu, Cluj-Napoca, 2009,  2012,  2014

Iunia Roman, Medgidia, 2011

Karina Platon, București, 1999, 2000

Larisa Crâznic, Călan, 2012

Laura Canov, Tulcea, 2003

Laura Ciolacu, com. Deveselu, 2008

Laura Maria Avram, Galaţi, 2010,  2011

Laura Mavrodin, Bucuresti, 2012

Laura Munteanu, Botoşani, 2000

Laura Prindii, Braşov, 2000

Laura Roşu, Valea Râmnicului,  Buzău, 2011

Laurentiu Andrei Gavadia, Bucureşti, 2007

Laurenţiu Lucan, Suceava, 1999, 2000

Lavinia Ioana Petrică, Topoloveni, 2012

Lavinia Mădălina Mihăilescu , Petroşani, 2012

Lavinia-Luciana Basarab, Slobozia, 2006

Letiţia Cristina Fâcă, Ploieşti, 2000

Letiţia Speranţa Câmpan, Cluj, 1999, 2000, 2001

Lia Adriana Ciurdaş, Sighet, 2000

Liana Andreea Ioniţă, Slobozia, 2004

Liana Patricia Marinescu, Videle, 2000

Liana Sanda, Petroşani, 2010

Lila Varvariuc, Bucovina de Nord, 1999

Livia-Mihaela Şchiopu, Măneciu, 2006

Liviu Nedef, Buzău, 2000

Liza Maria Curteanu, Iaşi, 2002, 2003

Loredana Stroescu, comuna Şovarna, 2008

Luca Avadani, Bucureşti, 2004

Lucia Ana-Maria Anghelescu, Bucureşti, 2010

Lucian Alexe, Bucureşti, 2004

Lucian Niţă,, 2003

Lucian Vultur, Bacău, 2000

Luiza Vasiliu, Iaşi, 2001

Madalina Munteanu, Petrosani, 2012

Magdalena Pârţac, Chişinău, 2004

Manuela Oprişan, București, 1999

Manuela Vieriu, Dorohoi, 1999

Mara Rotundu, Buzău, 2000

Marcel Codrea, Sighetu Marmaţiei, 2008

Maria Alexandra Mareş, Piatra-Neamţ, 2007

Maria Andrada Smedescu, Slatina, 2006

Maria Andreea Dobre, Bucuresti, 2012

Maria Andreea Dumitrescu, Com. Mâneciu, 2004

Maria Bichir, Republica Moldova, 2002

Maria Cătalina Matei, Petroşani, 2010

Maria Cristina Alexandru, Caracal, 1999

Maria Cristina Gheorghe, Măgurele

Maria Daniela Pomohaci, Bucureşti, 2004,  2005

Maria Diacon, Zubreşti, 2006

Maria Luca, Ungheni, 2002

Maria Luiza Cluve, Slobozia, 2003,  2005

Maria Morari, s. Sărăţenii Vechi, 2006

Maria Moraru, Saratenii Vechi, 2004

Maria Ocrin, Bucovina de Nord, 1999

Maria Plămădeală, Pitușca, 1999

Maria Sofia Alexe, Bucureşti, 2004

Maria Surducan, Cluj, 2003

Maria Şalaru, Piatra-Neamţ, 2005,  2006

Maria Teodora Ştefan, Iaşi, 2007,  2008

Maria-Alexandra Martin, Timişoara, 2006

Maria-Diana Banu, Buzău, 2011,  2012

Maria-Elena Boatcă, Petrila, 2008

Maria-Luiza Palade, Petroşani, 2006

Mariana Caliga, or. Grigoropol, 2006

Mariana Doroşenco, Piatra-Neamţ, 2011

Mariana Lalescu, Orşova, 2011,  2012,  2013, 2014

Mariana Măgheruşan, Bistriţa Năsăud, 2003

Mariana Miron, sat Vorniceni,  raion Străşeni, 2006

Mariana Spatar, Bucovina de Nord, 1999

Mariana Valeria Marcu, Hunedoara, 2003

Mariana-Corina Ciobanu, Slatina, 2007

Marieta Gavrilescu, Drobeta Turnu Severin, 2009

Marilena Moruz, Iaşi, 2007

Marina Taran, Chişinău, 2006

Marius Deaconu, Oradea, 2010,  2011,  2012, 2013

Marius Lucian Andrei, Comana, 2010,  2011, 2013

Marius Ovidiu Tei, București, 1999

Marius Wamsiedel, Buzău, 1999,  2000

Mathe Mihai Eduard Rusu, Botoşani, 2007

Matila Corminboeuf, , 2008

Maura Goraş  , Bârlad, 2001,  2003,  2004

Mădălina Dobroiu, Buzău, 2005

Mădălina Guzun, Ploieşti, 2006,  2007,  2008, 2009

Mădălina Jeler, Ocna Mureş, 2004,  2005,  2006,  2007, 2013

Mădălina Secareanu, Iaşi, 2010

Mădălina Şerban, Ploieşti, 2004,  2005

Mădălina Valeria Vereş, Cluj-Napoca, 2002,  2003

Mădălina-Adriana Căpăţână, Buzău, 2005

Mălina Iorga, Botoşani, 2010

Melania Oneţ, Arad, 2008

Melania Popa, Vatra Dornei, 2011

Mihaela Buşoi, Drobeta Tr. Severin, 1999

Mihaela Codruţa Lupea, Slobozia, 2004

Mihaela Constantinescu, Piteşti, 2009

Mihaela Herbel, Baia Mare, 1999, 2001, 2013

Mihaela Iordăchescu, Chişinău, 2004

Mihaela Mişu, Oneşti, 2007

Mihaela Păun, Câmpina, 2000

Mihaela Ramona Vişan, Slobozia, 2005

Mihaela Ungureanu, Chișinău, 1999

Mihaela Vasilache Bidilică, Ploieşti, 2001,  2002

Mihaela-Cătălina Condruz , Brăila, 2010

Mihai Agănencei, Paşcani, 2012

Mihai Alexandru Ionescu, Bucureşti, 2001,  2002

Mihai Andrei Pătraşcu, București, 1999

Mihai Chiru, Topoloveni, 2004,  2005,  2006,  2007, 2013

Mihai Cristian Ivan, Jud. Ilfov

Mihai Cristian Popa, Slatina, 2007

Mihai Fieraru, Bucuresti, 2011, 2012

Mihai Gheorghe Buda, Bucureşti, 2007

Mihai Ghiţulescu, Craiova, 1999

Mihai Groza, Sebeş, 2007

Mihai Ionuţ Ologu, Vulcan, 2010

Mihai Mititelu, Dărmăneşti, 2002,  2003

Mihai Modoianu, Bucureşti, 2002,  2007, 2013

Mihai Moşneanu, Ploieşti, 2005

Mihai Noaje, Bucureşti, 2003

Mihai Stănescu, Odorheiul Secuiesc, 1999, 2000

Mihai Suciu, Bucureşti, 2000

Mihai Teodor Gherghelescu, Piatra Neamţ, 2001

Mihai-Daniel Constantin, Zărneşti, 2004,  2005,  2006,  2007, 2013

Mihail Laurenţiu Tache, Piteşti, 2001

Mihnea Dimitrie Călin, Ploieşti, 2005,  2006

Mihul Emilian Colceru   , Bucureşti, 2001,  2002

Mirabela Popescu, Câmpulung Muscel, 2006

Mircea Stănciulescu, București, 1999

Mircea Todosiciuc, Timişoara, 2000

Miruna Stoica, Buzău, 2004,  2006

Miruna Stoicescu, Bucureşti, 2001

Monica Andreea Popescu, Iaşi, 2005,  2006

Monica Petrea, Bacău, 2000

Nadia Gândea, Republica Moldova, 2002

Narcisa Boariu, Petroşani, 2011

Narcisa Petre, Piteşti, 2011

Natalia Boguş, sat Susleni,  Republica Moldova, 2007

Natalia Diaconescu, com. Corneşti,  jud. Ungheni, 2000

Natalia Minenco, Bucureşti, 2001

Natalia Roxana Stoian, Bacău, 2000

Neculai Pantelimon, Oneşti, 2005

Nela Rusu, Bacău, 2000

Nicolae Bota, 2009

Nicolae Cătălin Cordoş, Bucureşti, 2002

Nicolae Cosmin Filip, Râmnicu Vâlcea, 2002

Nicolae Drăguşin, Alexandria, 1999,  2000,  2001,  2002, 2013

Nicolae Minciunescu, Topoloveni, 2005

Nicoleta Ivan, Bârlad, 2000,  2001

Nicoleta Spânu, Bălţi, 2010

Nicoleta-Andreea Breier, Piteşti, 2011

Nicoleta-Elena Bârţă, Bucureşti, 2001,  2003

Nikita Erminia Polano, Bucureşti, 2010, 2013

Nina Coada, Republica Moldova, 2000

Norela Feraru, Râmnicu Sărat, 2009

Oana Andreea Dăscălescu, Ploieşti, 2002

Oana Andreea Ichim, Măcin, 2006

Oana Andreea Ilie, Craiova, 2000

Oana Cătălina Ursu, Oneşti, 2004

Oana Gaidos, Petroşani, 2006,  2007

Oana Mara Şerban, Poiana Câmpina, 2000,  2001,  2002

Oana Mazilu, Bacău, 1999

Oana Mihaela Oprică, Petroşani, 2006

Oana Preda, Ploieşti, 2000,  2001

Oana Raluca Florea, Vulcan, 2005

Oana Ramona Cojocaru, Petroşani, 2004

Oana Şipoş, Satu Mare, 2005,  2006, 2013

Oana Valentina Sorescu, Ploieşti, 2005,  2006

Octavian Bârsan Iosif, Bucureşti, 2002,  2004,  2005

Olga Anghelici, Chişinău, 2002, 2004

Olga Arsene, Ploieşti, 2002

Olga Cojocaru, Sărătenii Vechi, 2004,  2005,  2006,  2007, 2013

Olivia Simion, Oneşti, 2007

Ovidiu Bogdan Alexandru Munteanu, Jimbolia, 1999

Patricia Lupuţiu, Bucureşti, 2005

Patricia-Corina Zota, Orăştie, 2004

Paul Daniel Pârvu, Bucureşti, 2005

Paul Roşca, Bistriţa Năsăud, 2003,  2004

Paula Andreea Pascu, Iaşi, 2005

Paula Iulia Cârstocea, Măneciu-Ungureni, 2007

Petra Alexandra Mihalache, Olteniţa, 2004,   2005

Petra Cătălina Schwalie, Timişoara, 2000,  2001

Petrică Bărăgan, Buzău, 1999

Petrică Bărăgan, Buzău, 2000,  2001

Petronella Roman, Petroşani, 2004

Petru Sîrghi, Susleni,  Orhei, 2005

Petru Uilean, Cluj-Napoca, 2009

Petruţ Badea, Piteşti, 2011

Pompiliu-Nicolae Constantin, Buzău, 2003, 2005, 2013

Radu Adrian Popescu, Ploieşti, 2001

Radu Alexandru Simionescu, Ploieşti, 2006

Radu Burdujan, Chișinău, 1999

Radu Florian Bălănescu, Bucureşti, 2006

Radu Mămăligă, Republica Moldova

Radu Şimon, Bucureşti, 2000,  2002,  2004,  2005

Radu Zbranca, Piatra Neamţ, 2000

Raluca Băceanu, Bucureşti, 2010, 2011

Raluca Enescu, Bucureşti, 2007

Raluca Preda, Bacău, 2000

Raluca Rusu, Uricani, 2007

Raluca Ştefania Neculai, Iaşi, 2008

Raluca-Georgiana Ţena, Bucureşti, 2011

Raluca-Mihaela Avram, Câmpulung-Muscel, 2004,  2005,  2006, 2013

Raluca-Ştefania Ichim, Pufeşti, 2011

Ramona Alina Ianău, Bacău, 2000

Ramona Antonia Toader, sat Izvoarele,  com. Izvoarele, 2008

Ramona Martişca, Maramureş

Răzvan Cosmin Baciu, Slobozia, 2004

Răzvan Popa, Bacău, 1999

Răzvan Vrânceanu, Bacău, 2000

Rodica Buliga, Pitușca, 1999, 2002

Rodica Dumbrăveanu, Bălți, 1999, 2002

Rodion Rusnac, Chișinău, 2014

Roland Sachelarescu, Bucureşti, 2007

Rosana Câmpeanu, Bistriţa Năsăud, 2002, 2003

Roxana Crăciun, Bumbeşti-Jiu, 2010,  2011

Roxana Elena Gîngu, Pitești, 2009, 2014

Roxana Gabriela Talef, Iaşi, 2010

Roxana Smil, Bacău, 2000

Roxana-Elena Vreme, Drăguşeni, 2010

Ruxandra Borca, Petroşani, 2004,  2007

Ruxandra Geamănu, Bucureşti, 2005

Ruxandra Neacşu, Bucureşti, 2006,  2007

Ruxandra Opreanu, Haţeg, 2006,  2007

Ruxandra Paul, Bucureşti, 1999,  2000,  2001

Ruxandra Şerban, Bucureşti, 2009

Sabina Cristina Roşca, Piteşti, 2011

Sabina-Denisa Bâzgan, Dorohoi, 2006,  2007, 2013

Sanda Puiu, com. Valea Râmnicului,  Buzău, 2008

Sandra Drăgan, 2014

Sandra-Elena Constantin, Iaşi, 2007,  2008

Sandu Hanganu, Bistriţa, 2002, 2005,  2006

Sânziana-Nicoleta Bera, Făgăraş, 1999

Sergiu Dan Radu, Ocna Mureş, 1999,  2000, 2002

Sergiu Mereşevschi, Durleşti, 2005

Sergiu Mihailov, Sighet, 2000

Sergiu Octavian David, Comuna Dobreşti, 2009

Sergiu Vasile Florea, Rep. Moldova,  Colibaşi, 2002

Sever Alexandru Pop, Ploieşti, 2004,  2005,  2006,  2007

Silvana Daria Sarghie, Slatina, 2006

Silvia Dumitraşcu, Bucureşti, 2000,  2005

Silviu Dan Tănasie, Râmnicu Vâlcea, 2005

Silviu Farcaş, Ploieşti, 1999

Silviu Marian Simion, Caracal, 1999

Silviu Marian Simion, Caracal, 2000

Simina Ghiţ, Satu Mare, 2007

Simona Barlaboi, Buzău, 2004,  2005

Simona Bucur, Focşani, 2010

Simona Hriscu, Iaşi, 2009

Simona Moldovan, Uricani, 2006,  2007

Simona Săcălianu, Iaşi, 2009,  2010

Simona Tomuţa, Sibiu, 2001

Sonia Găman, București, 2012

Sorana Georgeana Niţă, Bacău, 2000

Sorana-Mihaela Şerban, Piatra-Neamţ, 2006

Sorin Scorbură, Oneşti, 2005

Stefan Camelian Leahu, Tecuci, 2012

Steliana Moraru, Slobozia, 2007

Ştefan Baghiu, Piatra-Neamţ, 2008, 2009,  2010, 2013

Ştefan Chiriac, Chișinău, 1999, 2002

Ştefan Diaconu, Iași, 2010

Ștefan Farmatu, Câmpulung Moldovenesc, 2009

Ştefan Ionescu, Ploieşti, 2005

Ştefan Lache, Bucureşti, 2007

Ştefan Păduraru, Roman, 2004

Ștefan Soponaru, București, 2014

Ştefana Alexandra Dobre, Braşov, 2000, 2011

Ştefania Alexandra Ionescu, Zalău, 1999

Ştefania Cîrstea, Piteşti, 2012

Ştefania Mărgărit, Berceni, 2004

Tamara Andrucovici, Franţa, 2001

Tamara Golban, com. Susleni, 2007, 2008

Tanea Moisei, Pitușca, 1999

Tania Elena Gudu, Ialomiţa, 2003,  2004,  2005

Tania Jidraş, Pitușca, 1999

Tania Vera, Moldova,  com. Corneşti,  jud. Ungheni, 2000

Tara Galitz, Ploieşti, 2002

Tatiana Dincă Cernicova, Timişoara, 2000,  2001,  2002,  2003

Tatiana Drenţa, Pituşca, 2005

Tatiana Luca, Pitușca, 1999, 2001

Tatiana Topală, Chişinău, 2002

Tatiana Ţăran, Ploieşti, 2002

Teodora Cornean, Bucureşti, 2010

Theodora Drăgan, Bucureşti, 2007,  2008,  2010

Traian Darius Vereş, Râmnicu Vâlcea, 2002

Tudor Bădilă, Bucureşti, 2011

Tudor Tucudean, Cluj-Napoca, 2004,  2005

Valentin Bura, Petroşani, 2001, 2002

Valentin Gabriel Mărişoiu, Bucureşti, 2009

Valentina Dohan, Aiud, 2008

Valentina Secheşan, Arad, 2003

Valentina Toderescu, Criciova, 2010

Vasile Horia Chifor, Pecica, 2011

Vasile Nistor, Fălticeni, 2000, 2001

Veronica Breznilă, Timișoara, 2014

Veronica Gh. Budeanu, Chișinău, 1999

Veronica Pițigoi, Caracal, 2009

Victor Adrian Marghidan, Piatra Neamţ, 2000

Victor Dan Teheiu, Turda, 2001

Victor Platon, Chișinău, 1999,  2001, 2002

Victor Popescu, Bucureşti, 2011

Victor Vlăduţ, Drobeta-Turnu Severin, 2011,  2012,  2014

Victoria Donos, com. Chiştelniţa,  r. Teleneşti, 2005,  2007, 2012

Victoria Gurghiş Simion, Pitușca, 1999

Victoria Nedelciuc, Republica Moldova, 2002

Viorel Antonio Ciocan Fontanine, Ploieşti, 2001

Viorela Proca, com. Deveselu, 2008

Virginia Rodica Roşca, Bistriţa, 2006,  2007

Vlad Andrei Olteanu, Bucureşti, 2011

Vlad Lucian Popescu, București, 1999, 2000

Vlad-Horia Răduți, Petroșani, 2012