» » » » Şcoala de Vară de la Sighet, ediţia a XIV-a, iulie 2011

Şcoala de Vară de la Sighet, ediţia a XIV-a, iulie 2011

posted in: Summer school | 0

sdv 2011În perioada 11-18 iulie la Memorialul Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei a avut loc cea de-a XIV-a ediţie a Şcolii de Vară de la Sighet, organizată de Fundaţia Academia Civică în parteneriat cu Fundaţia Konrad Adenauer şi Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, cu sprijinul Institutului Polonez şi a Serviciului Cultural al Ambasadei Franţei în România.

 

Rectorul Şcolii de Vară a fost cunoscutul istoricul francez Stephane Courtois, unul dintre cei mai importanţi istorici ai comunismului, iar moderator Romulus Rusan, directorul Centrului Internaţional de Studii asupra Comunismului.

 

La cursurile Şcolii de Vară au participat 65 de elevi şi studenţi şi 40 de profesori de istorie din învăţământul preuniversitar din întreaga ţară.

Conferenţiari

Ziua a II-a

Hans Bergel (Munchen), scriitor, fost deţinut politic
Alexandru Zub (Iaşi), istoric, membru al Academiei Române, fost deţinut politic
Nicolae Noica (Bucureşti),  inginer, istoric al construcţiilor
Stéphane Courtois (Paris), istoric, coordonatorul „Cărţii Negre a Comunismului”, cercetător la CNRS
Bernard Bruneteau (Grenoble-Rennes), specialist în problemele totalitarismului şi genocidului
Costin Ion Manoliu (Bucureşti), realizator Teatrul Naţional Radiofonic
Ziua a III-a

Ion Varta (Chişinău), profesor universitar, istoric
Mariana Ţăranu (Chişinău), profesor universitar, istoric
Elena Siupiur (Bucureşti), istoric, cercetător la Institutul de Studii Sud-est europene
Gheorghe Mârzenco (Chişinău), ziarist, vicepreşedintele Asociaţiei “Memoria Victimelor Regimului Totalitar Comunist”
Lia şi Dan Perjovschi (Bucureşti), artişti plastici

 

Ziua a IV-a

Smaranda Vultur (Timişoara), sociolog, profesor la Universitatea de Vest din Timişoara
Miodrag Milin (Timişoara), istoric, profesor la Universitatea Tibiscus
Viorel Marineasa (Timişoara), scriitor, profesor la Universitatea de Vest din Timişoara
Vartan Arachelian (Bucureşti), scriitor şi jurnalist
Aleksander Hall (Varşovia), istoric, activist în Mişcarea pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor civile

 

Ziua a V-a

Hannelore Baier (Sibiu), istoric şi jurnalist
Anneli Ute Gabanyi (Berlin), istoric  şi politolog
Doru Radosav (Cluj), istoric, profesor la Universitatea Babeş Bolyai
Doru Mărieş (Bucureşti), preşedintele Asociaţiei 21 decembrie 1989
Dumitru Şandru (Iaşi), istoric, profesor la Universitatea „Ştefan cel Mare”, Suceava
Helmuth Frauendorfer (Berlin), scriitor şi cineast

 

Ziua a VI-a

Hubertus Knabe, istoric, director al Berlin-Hohenschönhausen Memorial
Helmut Muller-Enbergs (Berlin), istoric, cercetător la Oficiul pentru Studierea Arhivelor STASI
Dragoş Petrescu (Bucureşti), istoric, preşedintele Colegiului CNSAS
Monica Ciobanu (SUA), profesor la Universitatea Pllatsburgh
Cristina Petrescu (Bucureşti),  istoric, profesor la Universitea Bucureşti
Dana Ţăranu-Mărgineanu (Cluj), profesor, fiica profesorului universitar Nicolae Mărgineanu, fost deţinut politic
Nicolae Mărgineanu (Bucureşti), regizor de film
Silviu B. Moldovan (Bucureşti), istoric, cercetător CNSAS
Maria Ploae (Bucureşti), actriţă

 

 

Duminică, 17 iulie, a avut loc închiderea cursurilor Şcolii de Vară şi acordarea premiilor celor mai buni elevi.

PREMIILE EDIŢIEI A-XIV-A

Premiile „Dr. MIRON COSTIN” (acordate pentru participarea la dezbateri)

1. Ştefan Marius DEACONU – Colegiul Naţional „Emanuil Gojdu”, Oradea
2. Mariana LALESCU – Liceul teoretic „Traian Lalescu”, Orşova
3. Adriana Mihaela BĂRBIERU – Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr”, Bucureşti
4. Ana Maria Lacrima STURZ-LAZĂR – Colegiul Naţional „Moise Nicoară”, Arad
5. Narcisa BOARIU – Liceu Teoretic „Mihai Eminescu”, Petroşani

Fotografiile premianţilor

 

Premiile „Ilinca şi Ion BALŞ” (acordate testării cunoştinţelor la finalul Şcolii de Vară)
1. Victor POPESCU – Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Bucureşti
2. Laura Maria AVRAM – Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri, Galaţi
3. Marius Lucian ANDREI – Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu”, Bucureşti
4. Alexandru GOSAV – Colegiul Naţional „Grigore Moisil”, Oneşti
5. Daniela STANCIUC – Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare”, Suceava

fotografiile premianţilor

 

Premiile „GHEORGHE ARVUNESCU” pentru atitudine civică
1. Maria Diana BANU – Colegiu Naţional „Barbu Petriceicu Haşdeu”, Buzău
2. Veronica Ionelia CIOBOTARU – Colegiul naţional „Al.I. Cuza”, Galaţi
3. Mariana DOROŞENCO – Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Piatra-Neamţ
4. Irina FILIPOAIA – Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare”, Suceava
5. Cristian FLOREA – Colegiul naţional „Al.I. Cuza”, Focşani
6. Elda GHILAŞI – Colegiul Naţional „Gh. Roşca Codreanu”, Bârlad
7. Ana Maria IWADA – Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr”, Bucureşti
8. Georgică Nicolae GAVRILĂ – Liceul Pedagogic „Ştefan Odobleja”, Drobeta Turnu Severin
9. Crina Ioana PENTIUC – Colegiul Naţional „Andrei Şaguna”, Braşov
10. Melania POPA – Liceul Teoretic „Ion Luca”, Vatra Dornei
11. Cristina Sabina ROŞCA – Colegiul Naţional „Alexandru Odobescu”, Piteşti
12. Laura ROŞU – Colegiul Naţional „Al. Vlahuţă”, Râmnicu-Sărat
13. Raluca Georgiana ŢENA – Colegiul naţional „Sf. Sava”, Bucureşti
14. Irina URSU – Colegiul Naţional „Mihail Sadoveanu, Paşcani
15. Cătălina VRABIE – Colegiul Naţional „Ferdinand I”, Bacău

 

Premiile pentru ISTORIE ORALĂ (elevi şi studenţi participanţi la programul de istorie orală derulat de Centrul Internaţional de Studii asupra Comunismului)
1. Giorgiana AŞTEFANEI, Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Iaşi
2. Raluca Ada BĂCEANU, Colegiul Naţional “Spiru Haret”, Bucureşti
3. Cătălin CONSTANTINESCU, Universitatea Bucureşti
4. Matei CONSTANTIN, Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Iaşi
5. Diana NICOLAE, Universitatea Bucureşti

 

Premiile „VASILE COSMA” (acordate studenţilor participnaţi în afara concursului la Şcoala de Vară de la Sighet)
1. Tudor BĂDILĂ, Bucureşti
2. Elise BILLARD, Paris
3. Tudor SCLIFOS, Chişinău
4. Corina TOMA, Chişinău