Home » Română » Memorial » Evenimente » A XVII-a ediţie a Şcolii de Vară de la Memorialul Sighet

A XVII-a ediţie a Şcolii de Vară de la Memorialul Sighet

posted in: Evenimente

1 program prima pag

În perioada 25-30 iulie a avut loc cea de-a XVII-a ediţie a Şcolii de Vară de la Sighet, organizată de Fundaţia Academia Civică în parteneriat cu- Fundaţia Kornad Adenauer, cu sprijinul dnlui Dan Manuilă şi cu suportul Ambasadei Cehiei în Bucureşti şi a Institutului Polonez din Bucureşti.

Cursurile Şcolii de Vară s-au desfăşuratîn sala de conferinţe a Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie de grup la finalul Şcolii de Vară (fotograf Florin Eşanu)

 

 

 

Vineri, 25 iulie

Sosirea participanţilor

 

orele 11.00-13.00

Vizita ghidată a Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

orele 16.00-16.15

Deschiderea oficială a Şcolii de Vară

Ana Blandiana, preşedinte Fundaţia Academia Civică

 

orele 16.15-17.00

Monica Macovei (Bucureşti),

Justiţia ca formă de memorie

orele 17.00-17.45

Discuţii

 

 

 

 

orele 18.00-18.30

Vernisarea expoziţiei

De la Solidaritatea la „masa rotundă”, organizată de Institutul Polonez

 

orele 18.30-19.30

Vizitarea Cimitirului  Săracilor

 

 

Sâmbătă, 26 iulie

orele 9.30-10.15

Jardar Seim (Oslo),

Nouă luni de zile într-o ţară ascunsă. Amintiri din studenţie, Bucureşti 1965-1966

orele 10.15-11.00

Discuţii

 

orele 11.00-11.15  pauză

 

 

orele 11.15-12.00

Alexandra Bellow (Evanstone),

Cazul părinţilor mei, aşa cum l-am văzut şi simţit eu

orele 12.00-12.45

Discuţii

 

orele 16.00-16.45

Deschiderea expoziţiei Despre exilul românesc – documente (colecţia prof. dr. Nicolae Scurtu)

Prezintă prof. dr. Nicolae Scurtu

 

orele 16.45-17.00 pauză

 

orele 17.00-17.45

Brânduşa Armanca (Timişoara),

Despre libertatea presei

orele 17.45-18.30

Discuţii

 

 

orele 21.00

Concert extraordinar ADA MILEA

 

 

Duminică, 27 iulie

orele 9.00-14.00

Dezbatere  „Revoluţia trăită”

Moderatori Ana Blandiana şi Romulus Rusan

Participă:

Daniel Vighi (Timişoara), Miodrag Milin (Timişoara), Traian Orban (Timişoara), Brânduşa Armanca (Timişoara),

Doina Jela (Bucureşti), Petre Mihai Băcanu (Bucureşti), Dan Voinea (Bucureşti), Nicolae Constantinescu (Bucureşti)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

orele 16.30-17.15

Ruxandra Cesereanu (Cluj),

Deconstrucţia unei Revoluţii

orele 17.15-18.00

Discuţii

 

Luni, 28 iulie 

orele 9.00-13.00

Dezbatere „Basarabia

Moderator: Acad. Alexandru Zub

Participă: Anatol Petrencu (Chişinău), Gheorghe Palade (Chişinău) şi studenţi din Republica Moldova

 

orele 16.00-16.45

Ioana Raluca Voicu Arnăuţoiu (Bucureşti),

Muzicieni în arhivele Securităţii

orele 16.45-17.30

Discuţii

 

orele 17.30-18.00 pauză

 

orele 18.00

Film Muzicienii şi Securitatea, un film de Monica Tănase (Digi24)

 

 

Marţi, 29 iulie 

orele 9.00-14.00

Dezbatere  „Anul 1989 văzut dinspre Est şi dinspre Vest

Moderator Romulus Rusan

 

Participă:

Petruska Sustrova (Praga), Alicja Gluza-Wancerz (Varşovia), Helmut Müller-Enbergs (Berlin),

Gyarmati György (Budapesta), Alexander Dimitrov (Sofia), Christian Mititelu (Bucureşti), Jardar Seim (Oslo),

Mihai Wurmbrand (Torrance, SUA), Liviu Ţîrău (Cluj-Napoca), Katharina Kilzer (Frankfurt)

 

orele 16.30-18.30

Vizitarea Muzeului Maramureşului şi a Muzeului Civilizaţiei Evreieşti

 

orele 19.00

Festivitatea de premiere

 

Miercuri, 30 iulie

Plecarea participanţilor

 

Atunci când justiţia nu reuşeşte să fie o formă de memorie, memoria singură poate fi o formă de justiţie

Ana Blandiana

 

 

fotografii de la Şcoala de Vară

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.809749682391058.1073741890.109206265778740&type=1

https://www.facebook.com/pages/Memorialul-Victimelor-Comunismului-si-al-Rezistentei/109206265778740?ref_type=bookmark